מלחמת העולם השנייה – סדרת הפודקאסט

 

 

מלחמת העולם השנייה הייתה העימות הדרמטי והקטלני ביותר בהיסטוריה האנושית. למעלה משבעים מיליון בני אדם נהרגו בתוך שנים ספורות באירוע המרכזי שעיצב את העולם שבו אנו חיים כיום.

גם אם למדנו על המלחמה ועל השואה, לרבים מאתנו עדיין נותרו שאלות רבות על המלחמה ומהלכיה: כיצד פרצה מלחמת העולם השנייה, וכיצד הפכה לעימות כלל עולמי, והגדול ביותר מאז ומעולם.

וּבְאֶמֶת, כיצד פרצה המלחמה לאחר שגרמניה פורקה מנשקה לאחר מלחמה העולם הראשונה? מדוע מדינות אירופה בחרו שלא להתעמת עם גרמניה כשעוד הייתה חלשה? כיצד הצליח היטלר לכבוש את צַרפת בתוך מספר שבועות? מדוע תקפה יפן את ארה"ב בהפתעה וגררה אותה למלחמה? מדוע נלחמו היפנים בסינים באכזריות רבה כל כך? מדוע בחר היטלר לתקוף את ברית המועצות על אף ההסכם שלו עם  סטלין?

סדרת הפודקאסט שלפניכם תספר את סיפור המלחמה מכל החזיתות, ובד בבד תעסוק גם בנושאים הקשורים אלינו  – מדוע הפציצה איטליה את חיפה ותל-אביב? מה היו מאתיים ימי החרדה?  מה הייתה תכנית מצדה על הכרמל? נספר גם על האירועים המרכזיים בשואה, והיחסים המורכבים שבין תושבי ארץ ישראל והבריטים.

הסיפורים של מלחמת העולם השנייה, המוכרים והפחות מוכרים הם לא פחות ממדהימים ומוכיחים שלעיתים, המציאות עולה על כל דמיון.

אז הנה לפניכם סיפורה הבלתי נתפס, של מלחמת העולם השנייה ב-30 פרקים.

 

מנחה: יובל מלחי,ממחקר, כתיבה ועריכה – יובל מלחי, עריכת לשון – דינה בר-מנחם, מפיק ראשי – רני שחר, עריכה מוזיקלית – סופה סטודיו.

מתוך הפרק הראשון:

"….בספטמבר 1939 כבשו הגרמנים גם את פולין בהנחה שבריטניה וצרפת לא יעשו דבר. הפתעתו של היטלר הייתה עצומה כאשר הכריזו הבריטים והצרפתים מלחמה על גרמניה. הוא לא שיער לעצמו כי כיבוש פולין יקרב אותו למלחמת עולם.

בחודשים שלאחר מכן עמדו הצדדים מנגד ולא עשו דבר. בריטים וצרפתים רבים עדיין האמינו כי ניתן למנוע את המלחמה הנוראה שעמדה לבוא עליהם. "רק לא עוד מלחמה" הם התפללו.

חיילים גרמנים החלו לסייר לאורך הגבול עם צַרפת. עיתונאי של סוכנות הידיעות "רויטרס" שהגיע אל הגבול שאל את החיילים הצרפתים מדוע אינם יורים בחיילים הגרמנים. החיילים הצרפתים הזדעזעו מעצם השאלה. הם אינם אנשים רעים, ענה חייל צרפתי וחוץ מזה, "אם נירה עליהם הם יירו עלינו בחזרה".  הצבא הצרפתי המשיך לשבת בחוסר מעש, לא התאמן, לא עשה מפגני כוח אלא פשוט ישב וקיווה כי מנהיגיו ידעו לעצור את המלחמה בזמן.  תקוותם הייתה אחת – "רק לא עוד מלחמה".

 

ואז, פרצה מלחמת העולם השנייה.

מלחמה שהתרחשה בכל רחבי העולם;

מלחמה שהייתה, למעשה, ניסיון אחרון לכיבוש קולוניאלי וליצירת אימפריות. הבריטים והצרפתים רצו לשמור על הקולוניות והאימפריות שלהם בעוד האיטלקים, הגרמנים והיפנים רצו ליצור אימפריות משלהם. ההתנגשויות החזיתיות בין המדינות הללו הביאו לקרבות עקובים מדם במיוחד בין ברית המועצות וגרמניה ובין יפן וסין.

הגרמנים, היפנים והרוסים רצו משאבים שיעזרו להם במלחמה וגם אחריה. שום מדינה לא רצתה להיות תלויה במדינה אחרת, גם אם זה כולל שימוש בכוח. הגרמנים והרוסים רצו את החיטה האוקראינית; הגרמנים שאפו אף ליותר, וחשקו במקורות הנפט ובמַחצַבִּים בקווקז.

היפנים החלו להילחם בסין כחלק ממדיניות אימפריאליסטית שנועדה להבטיח ליפן גישה לחומרי גלם, מזון ומשאבּים כלכליים. יפן ראתה בצפון מזרח סין או מנצ'וריה, הן שוק למוצרים שהייתה זקוקה להם הן אזור חיץ בינה לבין ברית המועצות.

המלחמה הזו תביא למותם של יותר מ- 70 מיליון איש, מתוכם עשרים ואחד מיליון רוסים,  אחד עשר מיליון סינים, שישה מיליון יהודים מתוך שישה עשר מיליון יהודים בעולם, קרוב לשמונה מיליון גרמנים, יותר משני מיליון יפנים ומיליונים אחרים. במלחמה נהרגו גם כמיליון וחצי ילדים, מתוכם יותר ממיליון ומאתיים אלף ילדים יהודיים.

מלחמה שבה כוחות הברית הטילו, בממוצע, עשרים ושבעה אלף טונות של פצצות בכל יום.

מלחמה שבה גם עשרים ושבעה אלף איש מצאו את מותם, בכל יום, יותר מאלף הרוגים בשעה, כל שעה, בין השנים  1939 ועד 1945.

במהלך המלחמה היה ניתן לראות אנשים קרועים לגזרים מוטלים בצידי הדרך, ערים שנהרסו עד היסוד, קהילות שלמות שנמחקו מעל פני האדמה, ילדים שנותרו לבדם מסתובבים ברחובות ובשדות ומחפשים מזון. גיהינום על פני כדור הארץ.

מלחמת העולם השנייה הייתה מלחמה שבה חצי מאוכלוסייתה של אנגליה נאלצה לעבור מביתה.

מלחמה בה צרפתים רבים לחמו לצד בריטניה וארצות הברית בעוד צרפתים רבים אחרים לחמו לצד גרמניה ואיטליה.

מלחמה שגבתה קורבנות אפילו לאחר סיומה. כעשרה אחוזים מהאסירים שהוחזקו במחנות ריכוז ושוחררו, הלכו לעולמם שבועות מספר לאחר שחרורם בעקבות מצבם הבריאותי הרעוע.

הייתה זו מלחמה נוראה ואדירה מבחינה מספרית.

מלחמה שבה חיילים גרמנים אנסו כעשרה מיליון נשים סובייטיות וחיילים סובייטים אנסו כשני מיליון  נשים גרמניות. מלחמה בה חיילים יפנים אנסו עשרות אלפי נשים סיניות וחיילים אמריקאים אנסו אלפי נשים יפניות.

מלחמה בה שירתו כ- 600,000 יהודים בצבא ארצות הברית.  חמישה אחוזים מהם נהרגו במהלך המלחמה.

מלחמה שבה שירתו משפחות משני צדי המתרס. אחיינו של אדולף היטלר למשל, וויליאם היטלר, שירת בחיל הים של ארצות הברית, נפצע, וזכה בעיטור לב הארגמן. אחיו של וויליאם, היינץ היטלר, הפך לנאצי מושבע, נלחם בחזית המזרחית, נפל בשבי הרוסי ועונה למוות.

הייתה זו מלחמה שבה נעשה שימוש נרחב בהטעיות מכוונות של האויב בעזרת יחידות דמה. האמריקאים הפעילו יחידה מיוחדת שנקראה יחידת הרפאים וברשותה היו טנקים מתנפחים ומשאיות בעלות רמקולים עצומים שהשמיעו קולות של כלים ממונעים. אתם עוד תשמעו על היחידה הזאת בסדרה.

מלחמת העולם השנייה נמשכה, עבור אנשים מסוימים, הרבה מעבר לשנות המלחמה. בשנת 1974 חייל יפני בשם הירו אונודה יצא ממחבואו באי לובנג הפיליפיני לאחר 29 שנים בהם התחבא באי וחיכה לכוחות היפנים שיבואו לחלץ אותו. בכל אותה עת לא ידע שהמלחמה הסתיימה.

הייתה זו מלחמה שבה התרחש קרב הטנקים הגדול בהיסטוריה בין 3600 טנקים.

מלחמה שבה יצרו האמריקאים 650 אלף ג'יפים.

מלחמה בה שמונים וחמישה אחוז משבויי המלחמה במחנות רוסיים מצאו את מותם.

מלחמה שבה גרמניה איבדה למעלה מ-3000 גנרלים

מלחמה שבה הטביעו צוללות גרמניות יותר מאלפיים ספינות של כוחות הברית .

מלחמה שבה מתוך 40,000 חיילים גרמנים ששירתו בצוללות גרמניות, רק 10,000 סיימו את המלחמה בחיים.

מלחמה שבה הרסו היפנים מאות מסגדים של מוסלמים סינים.

מלחמה שבה שמונים אחוז מהנפגעים היו מארבע מדינות – רוסיה, סין, גרמניה ופולין. יותר ממחצית הנפגעים היו אזרחים, רובם נשים וילדים.

מלחמה שבה ילד בן שתים עשרה זכה בעיטור הארגמן ובכוכב הארד כשנפצע בזמן ששירת על ספינת מלחמה אמריקאית ובכל זאת, המשיך לעזור לנפגעים אחרים.

מלחמה שבה היפנים והאיטלקים עשו שימוש בנשק כימי.

מלחמה שבה הוטלו שתי פצצות אטום על יפן.

מלחמה של דם, יזע ודמעות.

המלחמה הגדולה ביותר שידעה האנושות אי פעם.

מלחמת העולם השנייה.

 

פודקאסט של 'כאן חינוכית'