היסטוריה עם יובל מלחי

'אנו מכריזים בזאת'

המסע המופלא של בן גוריון – בשיתוף המכון למורשת בן גוריון

'אנו מכריזים בזאת'

המסע המופלא של בן גוריון – בשיתוף המכון למורשת בן גוריון. בקרו באתר שלהם bgh.org.il

חלק 1 - אהבות נכזבות

במהלך הפרקים תשמעו על שנות נעוריו של בן-גוריון, העלייה לארץ ישראל, התפקידים הרבים שמילא, הייאוש והרעב, החלטות דרמטיות, פגישות גורליות, המאבקים הרבים שבהם היה מעורב ועל החזון והיכולת לראות למרחקים. 

בסדרה נספר גם על אהבות נכזבות, יחסיו עם פולה אשתו, אהבתו לספרים, משיכתו לבודהיזם, הצעדות ועמידות הראש שלו והקשר שהיה לו עם האנשים שהקיפו אותו.

חלק 2 - טרגדיה

פרק יוצא דופן.

לדעתנו, זהו ללא ספק אחד הפרקים הכי עוצמתיים שיצרנו מאז שהפודקאסט קיים. אם בסוף הפרק אתם לא מחסירים פעימה, לא נוטפת לכם דמעה מהעין או שאתם לא מתרגשים כמו שאנחנו התרגשנו, לכו תיבדקו.

בפרק תשמעו על חייו האישיים של בן גוריון, כמה זמן בילה בבית ומדוע איימה פולה בן-גוריון להתאבד.

תשמעו על מפא"י ובית"ר בקונגרס הציוני, מכות הרצח שהרביצו אחד לשני והסוף הטרגי. תשמעו על ההצעה לחלוקת ארץ ישראל ומדוע בן-גוריון ווייצמן היו בין הבודדים להסכים למהלך שכזה. המאהבות של בן-גוריון, מלחמת העולם השנייה, בן-גוריון חווה על בשרו את ההפצצות על לונדון, תכנית בילטמור, תכנית המיליון והנאום המרגש של בן-גוריון לאחר שחזר מסיור במחנות ההשמדה.

חלק 3 - הקמת המדינה

איחוד המחתרות למאבק בבריטים, מכון סונבורן, כ"ט בנובמבר, מאבק מול הפלמ"ח והאצ"ל, הלבטים הגדולים בהכרזת העצמאות, מלחמת השחרור, החשש מהשמדת היישוב, נאום הרדיו הראשון לאומה, הוויכוחים עם אנשי הצבא, אלטלנה, ההפוגות, התושבים הערבים, הבחירות הראשונות, מדוע לא נכתבה חוקה למדינה, מי היה "השבוי מרחובות", והמשבר הכלכלי החמור שפקד את המדינה הצעירה.

חלק 4 - משברים בלי סוף

בן-גוריון מתעקש על פתיחת השערים וקיבוץ גלויות, המשבר הכלכלי, השילומים וההפגנות, מותו של חבר, מצוקת העולים, המפגש עם החזון איש, הצריף בנגב, עסק הביש, ביקור ראש ממשלת בורמה, חזרה לפסגה, מלחמת קדש, התנ"ך, הצעדות היומיות ולמי קראה פולה בן גוריון "אדון הוקוס פוקוס".

חלק 5 - שקיעה וגדולה

מדוע בכה טרומן, המריבה עם מפא"י, הפיצול, מדוע התמוטט יצחק רבין, מותה של פולה, העצבות בעיניים, מדוע סירב לקבל את פרס ישראל, אל הנגב, אבי האומה, יום הולדתו ה-85, ההלוויה השקטה, מדוע לא נאמרו הספדים ועל פי בן-גוריון במה תלויה קיומה של מדינת ישראל.

חלק 6 - סוף דבר

הרבה מאוד ציטוטים מרתקים של בן-גוריון לא נכנסו לסדרת הפודקאסט ולא יכולנו לוותר עליהם. תומר שלוש ואני התכנסנו בבית בן-גוריון ודיברנו על הציטוטים הללו.

מה באמת חשב בן-גוריון על יהודי אסיה ואפריקה? מה חשב על הנוער שיושב בבתי קפה, בסינמה ובמועדוני הלילה, מתי יהיה שלום עם מדינות ערב (עדיין לא הגענו לשם), מדוע העויינות הערבית עשתה טוב למדינת ישראל, מדוע התנצל בפני אלתרמן, קללת הטלפון ועוד ציטוטים מרתקים של דוד בן גוריון.

קרדיטים

מחקר כתיבה ועריכה

 תומר שלוש ויובל מלחי

עריכה לשון ותוכן

דינה בר מנחם

הקלטה ומיקס

אופיר גל ואסף רפפורט

מפיק ראשי 

רני שחר

אולפנים

הסדרה הוקלטה באולפני סופה סטודיו בתל אביב.

הפקה

קטעים בהיסטוריה והמכון למורשת בן-גוריון

מוזיקה

כל המוזיקה בסדרה היא של היוצר המוכשר TeknoAxe. בקרו באתר שלו – teknoaxe.com

קריינות – יובל מלחי

עריכת לשון ותוכן – דינה בר מנחם

סאונד ומיקס – אסף רפפורט

מפיק ראשי – רני שחר

אולפנים – הסדרה הוקלטה באולפני סופה סטודיו בתל אביב

הפקה – קטעים הפקות מקור בשיתוף דרך שירה בנקי. 

בקרו בדף הבית של דרך שירה בנקי. צפו בפרויקטים השונים והצטרפו לתורמים הרבים לדרך שירה בנקי.

תודה מיוחדת גם ל…

כל האנשים שהשתתפו במחקר, העירו הערות ועזרו לנו להפיק את הסדרה המיוחדת הזאת –
 תודה למכון למורשת בן-גוריון, לדפנה ארבל, לאיתן דוּניץ, לד"ר גילת גופֶר, למירי פלמ"ח, לגלעד זיו ולארז לידור.

תפריט נגישות