היסטוריה עם יובל מלחי

קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות

על החיים בארץ ישראלי לפני 300 שנה.

קפה, חשיש ופיראטים

על החיים בארץ ישראלי לפני 300 שנה.

חלק 1 - שודדים

לפני כמה מאות שנים החיים כאן היו אחרים לגמרי. מול חופי הארץ הפליגו שודדי ים אכזריים, בדרכים ארבו שודדי דרכים והמצב הביטחוני היה בכי רע.

יהודים, מוסלמים ונוצרים התגוררו אז באותם יישובים והם סבלו ממגיפות שפרצו שוב ושוב. נוסעים שהגיעו לכאן בין השנים 1500-1700 תיארו את שראו כיצד מכינים קפה כמו שצריך, מה הגישו בבתי הקפה ומדוע אנשי הדת המוסלמים והיהודים שנאו את אותם בתי הקפה.

חלק 2 - פעמון על הצוואר

בפרק הזה תשמעו על הכפרים והערים, המצב הבטחוני, המהגרים הרבים, חגיגות ומפגני הראווה של הבדואים, הבתים, הרהיטים המועטים, היאבקות, היגיינה וקוסמטיקה, על בתי המרחץ ומדוע נשים יהודיות אולצו לענוד פעמון על צווארן.

חלק 3 - מה נלבש?

בפרק תשמעו על אילו בגדים אסור היה ליהודים ללבוש, אילו ממתקים אכלו באותם ימים, משקאות אלכוהולים, צבע הבגדים שהיה שמור רק למוסלמים, מדוע אסור היה ליהודים ללבוש בגדים מהודרים, רעלות, התנורים המרכזיים ששירתו ערים שלמות, לחם, מוצרי חלב, ומשקה הבוזה "המחוזק" שגרם להתרוממות רוח של השותים אותו.

חלק 4 - איך אתה אוהב את הקפה שלך?

בפרק תשמעו על שילוב סמים בקפה, דרכי העישון, מקור השם נרגילה, מובילי המים בירושלים וגם על המגיפות הרבות שהיו מנת חלקם של תושבי הארץ.

כיצד הכינו קפה לפני כמה מאות שנים, מי לא אהב את תרבות בתי הקפה, מה חשבו עליהם חכמי הדת המוסלמים ומדוע היהודים קראו להם מושב ליצים. על שיטות הרפואה, הרופאים, המרפאים, הלחשים והקמיעות. בסוף הפרק שיחת טלפון מפתיעה.

חלק 5 - טייק-אווי בירושלים

בפרק תשמעו גם על המסעות עצמם, מורי הדרך של התקופה, כיצד התארגנו למסע, החשש משודדי דרכים ועל נסיונות שוד. כיצד נראתה יפו לפני כמה מאות שנים, מה ראו הנוסעים שהגיעו לארץ, הביקור במקומות הקדושים, באילו חודשים היה מומלץ לבקר בארץ, היכן אסור היה ליהודים לבקר ועל מה היה מומלץ להקפיד בעת מסירת בגדים לכביסה.

קרדיטים

מוזיקה

הסדרה מלווה בשירים מאלבום Yeni Dunya של להקת Light in Babylon. לרכישה לחצו כאן.

איורים

חלק מן האיורים המוצגים בעמוד האתר צויירו על ידי האמן הסקוטי דיוויד רוברטס, שעשה את מסעו לא"י בשנת 1839 וצייר כמעט כל מה שנקרה בדרכו.

מקורות

ד"ר יעל בוכמן אספה סיפורי נוסעים מרתקים שהגיעו לארץ בין השנים 1500-1700 ותיארו ביומנם את שראו.

את התיעודים היא קיבצה לספר נהדר בשם 'פיראטים, פלחים ופאשות'. 

עבור מאזיני 'קטעים' יש הנחה מיוחדת – ספרה של ד"ר יעל בוכמן ב55 ש"ח בלבד כולל משלוח. 

להזמנת ספרה של ד"ר יעל בוכמן לחצו כאן

המוזיקה ברישיון – Common Creative 4.0 וברשיון אקו"ם

תפריט נגישות