היסטוריה עם יובל מלחי

קרב ורדן וספירת היהודים

קרב ורדן וספירת היהודים

השבוע ציינו מנהיגי אירופה מאה שנים לקרב ורדן. הקרב התרחש במהלך מלחמת העולם הראשונה, ארך יותר מ-300 ימים והיה הקרב הארוך ביותר במלחמה.

במהלך עשרת חודשי הקרבות בורדן נורו 60 מיליון פגזים וחלקם לא התפוצץ. עד היום חל איסור להתגורר או לעסוק בחקלאות באזורי הקרב של ורדן. במהלך הקרבות באזור נפגעו 900,000 בני אדם מתוכם 300,000 הרוגים.

במקביל לורדן התרחשו קרבות במערב אירופה ובמזרחה. הקרב על נהר הסום שהחל ביולי 1916 נמשך חודשים ספורים ונפגעו בו קרוב למיליון וחצי בני אדם. 20,000 בריטים נהרגו כבר ביום הראשון לקרבות.

ביוני 1916 החלה מתקפת ברוסילוב במזרח אירופה, בין רוסיה לאימפריה האוסטרו-הונגרית וגרמניה. המתקפה נמשכה ארבעה חודשים ונהרגו ונפצעו בה כ-2 מיליון אנשים. כן, שמעתם נכון, 2 מיליון פצועים והרוגים בכמה חודשים בלבד. מחריד.

במהלך קרב ורדן, היה על הרב הצבאי גאוגרג זלצברגר מפרנקפורט לערוך סדר פסח. אל שולחן הסדר באזור ורדן ישבו חיילים גרמנים יהודים, רופאים, אחיות וחיילים רוסיים שבויי מלחמה. הרב ביקש כי בשנה הבאה יהיו כל החיילים בני חורין ממלחמה. אבל זה לא נראה טוב, יהודים יושבים עם שבויים רוסיים ומתייחסים אליהם כמו אחים. הגרמנים החלו לחשוד.

כמה שבועות לאחר מכן פרסמו הגרמנים את ה-יודנ-ציילונג – 'ספירת היהודים'. הגרמנים חיפשו סיבה לכך שהם לא מנצחים במלחמה והחלו לספור את היהודים כדי להוכיח שהם משתמטים ולמעשה עוזרים לצד השני. לא עניין אותם שיותר מ- 100,000 יהודים שירתו בצבא הגרמני ויותר משליש מהם זכו באותות הצטיינות. כבר ב-1916 בשעה שיהודים נהרגו למען המולדת הגרמנית, החלו השמועות כי הם נועצים סכין בגבה של גרמניה.

כיום הגבעות של ורדן, אזור נהר הסום והרי הקרפטים מכוסים במרבדים ירוקים. על כך כתב המשורר קרל סנדברג:

"ערמו אותם גבוה באוסטרליץ ווטרלו (קרבות נפוליאון – י.מ)
קברו אותם ותנו לי לעבוד
אני המרבד הירוק, מכסה הכל
וערמו אותם גבוה בגטיסברג (מלחמת האזרחים בארה"ב – י.מ)
וערמו אותם גבוה ביפרה ווורדן
כסו אותם באתי החפירה
ותנו לי לעבוד
יעברו שנתיים, עשר שנים והנוסעים ישאלו את נהג הרכבת
מה זה המקום הזה?
איפה אנחנו עכשיו?
אני המרבד הירוק
תנו לי לעבוד"

קרב ורדן וספירת היהודים השבוע ציינו מנהיגי אירופה מאה שנים לקרב ורדן. הקרב התרחש במהלך מלחמת העולם הראשונה, ארך יותר מ-300 ימים והיה הקרב הארוך ביותר במלחמה. במהלך עשרת חודשי הקרבות בורדן נורו 60 מיליון פגזים וחלקם לא התפוצץ. עד היום חל איסור להתגורר או לעסוק בחקלאות באזורי הקרב של ורדן. במהלך הקרבות באזור נפגעו 900,000 בני אדם מתוכם 300,000 הרוגים. במקביל לורדן התרחשו קרבות במערב אירופה ובמזרחה. הקרב על נהר הסום שהחל ביולי 1916 נמשך חודשים ספורים ונפגעו בו קרוב למיליון וחצי בני אדם. 20,000 בריטים נהרגו כבר ביום הראשון לקרבות. ביוני 1916 החלה מתקפת ברוסילוב במזרח אירופה, בין רוסיה לאימפריה האוסטרו-הונגרית וגרמניה. המתקפה נמשכה ארבעה חודשים ונהרגו ונפצעו בה כ-2 מיליון אנשים. כן, שמעתם נכון, 2 מיליון פצועים והרוגים בכמה חודשים בלבד. מחריד. במהלך קרב ורדן, היה על הרב הצבאי גאוגרג זלצברגר מפרנקפורט לערוך סדר פסח. אל שולחן הסדר באזור ורדן ישבו חיילים גרמנים יהודים, רופאים, אחיות וחיילים רוסיים שבויי מלחמה. הרב ביקש כי בשנה הבאה יהיו כל החיילים בני חורין ממלחמה. אבל זה לא נראה טוב, יהודים יושבים עם שבויים רוסיים ומתייחסים אליהם כמו אחים. הגרמנים החלו לחשוד. כמה שבועות לאחר מכן פרסמו הגרמנים את ה-יודנ-ציילונג – 'ספירת היהודים'. הגרמנים חיפשו סיבה לכך שהם לא מנצחים במלחמה והחלו לספור את היהודים כדי להוכיח שהם משתמטים ולמעשה עוזרים לצד השני. לא עניין אותם שיותר מ- 100,000 יהודים שירתו בצבא הגרמני ויותר משליש מהם זכו באותות הצטיינות. כבר ב-1916 בשעה שיהודים נהרגו למען המולדת הגרמנית, החלו השמועות כי הם נועצים סכין בגבה של גרמניה. כיום הגבעות של ורדן, אזור נהר הסום והרי הקרפטים מכוסים במרבדים ירוקים. על כך כתב המשורר קרל סנדברג:

תפריט נגישות