היסטוריה עם יובל מלחי

סלחו לנו, סלחו לנו אתם המתים!

באוגוסט 2012 ביקרתי בעיירה סלובנית קטנה בשם קובריד, בה שוכן מוזיאון ייחודי.   המוזיאון  בן שלוש הקומות מספר את סיפור הקרבות שהתרחשו בעיירה וסביבתה בין הצבא האיטלקי והצבא האוסטרו-הונגרי במהלך המלחמה הגדולה (מלחמת העולם הראשונה) בחזית שנודעה בשם חזית האיסונזו (הנהר נקרא באיטלקית איסונזו ובסלובנית סוצ'ה).

בספרו החצי-ביוגרפי "הקץ לנשק" של ארנסט המינגווי, בו הוא מספר על קורותיו של חייל אמריקאי בחזית האיטלקית במלחמה הגדולה, מוזכרת העיר קובריד בשם האיטלקי שלה קפורטו; עיר נקייה, לבנה עם מגדל פעמון ומזרקה מקסימה במרכזה.

במוזיאון ציפתה לי הפתעה מרגשת. לגמרי במקרה בזמן ביקורי התקיימה שם תערוכה על חיילים יהודים ששירתו בחזית האיסונזו.  יותר מזה.  התערוכה מוצגת גם בעברית. תארו לכם מיצג שלם על חיילים יהודים ועוד בעברית בעיירה נידחת בשם קובריד. אתה עובר בין המיצגים השונים המתארים את היהודים, רואה את בתי הכנסת המאולתרים שהקימו, קורא על הקושי המיוחד שהיה ליהודים, חיילים יהודים גיבורים ופשוט נפעם. מתרגש.

חוץ מהמוזיאון יש עוד שישה מוזיאונים באזור שנמצאים באוויר הפתוח והם מציגים שוחות, מפלטים ומקלטים ששימשו חיילים בזמן המלחמה. בשבילם צריך הרבה מאוד זמן פנוי…

אני מביא בפניכם תמונות מהמוזיאון בקובריד.

תכף נגיע לתצוגה, קודם כל קצת רקע.

נוי ותותח שדה

 

נוי ותותח 420 מ"מ

 

420 מ"מ

 

 

נוי וירדן על רקע פגזים מהמלחמה

 

דוקרנים נגד חיל רגלים

 

 

כומר מברך חיילים לפני יציאה לקרב בהרי האלפים

 

 

מגורי חיילים בהרים

 

 

 

 

חיילים מטפסים במעלה ההרים

 

 

 

חיילים מחפשים כינים ופרעושים בבגדיהם

 

 

הנחיות קבורה בצבא

 

 

 

לוחמה בשלג

 

 

מלכודות לחיל הרגלים המסתער

 

 

 

 

 

בשוחות עם המתים

 

 

מכונת הירייה

 

 

 

 

 

 

חייל בהרים

 

 

 

 

אנשים מהמלחמה

 

 

נהר האיסונזו (סוצ'ה) כיום…

עברו כמעט מאה שנים מהמלחמה הגדולה ועד היום.  האם החיים טובים יותר? אינני יודע.  אבל אפשר להגיד בבטחה שהם פחות אכזריים והרבה יותר נוחים.

יובל

תפריט נגישות