היסטוריה עם יובל מלחי

הרב שנהרג עם צלב ביד

בתקופת מלחמת העולם הראשונה היו מחויבים תושבי כל המדינות הלוחמות להיות פטריוטים מעבר לכל ספק. יהודים אשר התגוררו במדינות הלוחמות התגייסו לצבא במספרים גדולים.

הפדרציה היהודית בצרפת הוציאה הודעה למהגרים היהודים החדשים בה נאמר – "אם אין אנו צרפתים על פי חוק, צרפתים אנו בלבבותינו ובנשמתנו, והחובה הקדושה המוטלת עלינו היא לשים עצמנו בידיה של האומה הגדולה והמפוארת הזו על מנת שנוכל להשתתף בהגנתה".abraham-bloch

מתוך 120,000 אלף יהודים צרפתים ומהגרים חדשים שחיו בצרפת, 46,000 התגייסו לצבא, מתוכם 6500 נהרגו במהלך המלחמה. בין המתגייסים לצבא היו 37 רבנים ששרתו לצד כמרים קתולים ופרוטסטנטים.

הרב אברהם בלוך נולד בפריס ולמד בבית המדרש של פריס. בשנת 1897 עבר לאלג'יר ושירת כרב הקולוניה עד ל-1908, בה חזר לשרת כרב הראשי של ליון. עד היום ישנו רחוב בעיר על שמו. תיכף תבינו למה.

ב-29 באוגוסט 1914 היה הצבא הגרמני בעיצומה של מתקפה כבדה נגד הצבא הצרפתי בצפון מזרח המדינה. עשרות אלפי חיילים נהרגו באותם ימים, בעיקר בצד הצרפתי.

בפאתי כפר קטן בשם טיינטרו נפגע קשות חייל צרפתי והיה ברור כי הוא לא ישרוד עוד זמן רב. החייל הגוסס פנה אל איש הדת הקרוב ביותר אליו, וביקש ממנו צלב שיוכל לנשקו לפני מותו כפי שנהוג אצל הנוצרים. איש הדת היה לא אחר מאשר הרב בלוך שהיה לבוש במדים שחורים כפי שלבשו אנשי הדת האחרים. הרב בלוך לא השתהה לרגע ורץ תחת אש התותחים הרועמים והפגזים השורקים מעל ראשו, בכדי להביא לחייל צלב שיוכל לנשקו לפני מותו. הרב הגיש לחייל את הצלב ובאותו רגע התפוצץ פגז לא הרחק מהם. החייל הגוסס והרב אברהם בלוך נהרגו במקום.

כומר שחזה באירוע כתב על כך לאשתו של הרב והסיפור התפרסם ברבים. לאחר שהסיפור פורסם גם גדולי האנטישמים שחיו בצרפת, כתבו כי "עתה היהודים הרוויחו ביושר את זכותם להיות חלק בלתי נפרד מהאומה הצרפתית". בשנת 1934 הוקמה מצבת זיכרון בבית הקברות האזורי, שם קבור הרב בלוך, המתארת את האירוע.

למרבה הצער באתר של יד ושם נכתב כי התמונה בה נראה הרב בלוך מושיט צלב לחייל פצוע היא "תצלום של איור אנטישמי מתוך עיתון צרפתי מתקופת מלחמת העולם הראשונה (1914) ובו נראה הרב אברהם בלוך מתחזה לכומר בפני פצוע גוסס". טעות גסה ולא מתאימה למוסד מכובד שכזה.

וכמובן איך אפשר בלי היסטוריונים שטוענים כי הסיפור אינו מדויק. פיליפ לנדאו, היסטוריון צרפתי טען כי לאחר שחקר את המקרה לעומק, מצא כי הרב אמנם נהרג בקרבות, אך אין לדעת אם הסיפור על הצלב מדויק. לנדאו טען כי סביר להניח שזהו אחד מסיפורי הפרופגנדה שנוצרים בזמן המלחמה בכדי ליצור תחושה של אחדות בעם.

לכאן או לכאן, רבי אברהם בלוך נהרג בהגנה על "האומה הצרפתית המפוארת". אותה אומה ממנה יצאו במלחמת העולם השנייה 3,760 חסידי אומות עולם, בניהם ז'אן פיליפ, מפקד תחנת משטרה בטולוז. פיליפ עזר להבריח יהודים רבים לשוויץ וקרא לאחיו הצרפתים שהסגירו יהודים לנאצים, "בוגדים". ז'אן פיליפ, חסיד אומות העולם, המשיך להנפיק מסמכים מזויפים ליהודים עד אשר נתפס והוצא להורג במרס 1943.mort abraham bloch

באותה "אומה מפוארת" יקום גם משטר וישי, שימסור את יהודי צרפת לנאצים מבלי שהם אפילו יבקשו.

 

 

מקורות
• Pétain's Jewish Children: French Jewish Youth and the Vichy Regime By Daniel Lee
• Of No Interest to the Nation: A Jewish Family in France, 1925-1945 By Gilbert Michlin
• The Holocaust, the French, and the Jews By Susan Zuccotti
http://fr.wikipedia.org/wiki/Abraham_Bloch
• ז'אן פיליפ – ויקיפדיה

 

croixpourunrabin19141

תפריט נגישות