היסטוריה עם יובל מלחי

הקוף שהפך לגיבור המלחמה

על קוף דרום אפריקני שהשתתף במלחמת העולם הראשונה

בשנת 1915, בפרברי פרטוריה שבדרום אפריקה, גדל קוף קטן וחמוד, שעתיד היה להפוך לגיבור במלחמת העולם הראשונה. קראו לו ג'קי.

ג'קי גדל בחווה רחבת ידיים בבעלות משפחת מאר. באוגוסט של אותה השנה נקרא בן המשפחה אלברט לשירות צבאי. הוא ביקש אישור להביא את קופו, ג'קי הבבון, וקיבל תשובה חיובית. עד מהרה התאהבו חיילי היחידה בקוף החמוד והפכו אותו למסקוט, קמע היחידה.

ג'קי זכה למנות מזון כמו כל חייל, השתתף במצעדים, ודאג לבדר את החיילים המשועממים. משנקראה יחידתו של אלברט לאנגליה,  התלווה ג'קי ליחידה. באנגליה הוא קיבל מדים וכובע שהותאמו לו במיוחד, וענד את תגי היחידה.

בפברואר 1916 נשלחה יחידתו של מאר למערב מצרים כדי לטפל בשבט ערבי ששיתף פעולה עם גרמניה ותקף שיירות בריטיות. אלברט נפצע בקרב כאשר כדור פילח את כתפו. משהגיעו נושאי האלונקה, הם הבחינו כי ג'קי הקוף עומד ומלקק את פצעיו של אלברט.

בלילות, כשהיו החיילים עומדים על המשמר, היה ג'קי יעיל במיוחד בשל שמיעתו וראייתו יוצאות הדופן. ג'קי היה רץ לאזור שממנו נשמעו הרעשים וכך הזהיר את החיילים כי מתקפה צפויה בצד זה או אחר. בנוסף, ולא פחות חשוב, ג'קי נשא בכיסו מצית וכאשר אחד החיילים היה מוציא סיגריה מכיסו, היה ג'קי רץ ומדליק אותה. כשהיה מגיע ליחידה קצין בכיר, היה ג'קי נמתח ומצדיע כמו שאר החיילים. בחדר האוכל אכל הקוף החביב בעזרת סכין ומזלג ושתה מכוס.

באפריל 1918 נשלחה יחידתו של אלברט לחזית במערב אירופה, היכן שנלחמו הבריטים והצרפתים בשיא הכוח נגד הגרמנים. הגרמנים רצו להביס את מדינות ההסכמה טרם בוא האמריקנים ופתחו במתקפה חסרת תקדים שנקראה "מתקפת האביב".

רעש הפגזים הבלתי פוסק שיגע את ג'קי והוא החל לבנות גלי אבנים ולהסתתר תחתם, אך אלה לא היו יעילים דיים. באחת ההפגזות, רסיס של פגז פגע בג'קי בידו ורסיס אחר ריסק את רגלו. בתחילה סירב ג'קי להתפנות וניסה לדדות על רגלו האחת תוך שהוא נאנק מכאבים. אלברט ראה לפתע את ג'קי המדמם ורגלו המרוסקת, והוא התחנן בדמעות לחובשים שיצילו את חייו של הקוף.

החובשים נתנו לג'קי משככי כאבים, וכשאלו החלו להשפיע, כרתו את רגלו שהתרסקה מהפציעה בעזרת מספריים בלבד. לאחר מכן נשלח ג'קי לבית חולים שדה, הרחק מהחזית, כדי להחלים מפצעיו.

כמה חודשים לאחר מכן תמה המלחמה וג'קי ואלברט נשלחו לאנגליה, שם זכה הקוף לתשומת לב רבה. ג'קי ואלברט זכו למענק שקיבלו חיילים שנפצעו במלחמה, ובמאי 1919 חזרו לדרום אפריקה. שניהם זכו באותות על שירותם בחזית במשך שלוש שנים, ועל כך שנפצעו במלחמה. גם ג'קי וגם אלברט קיבלו שחרור רשמי מהצבא, דמי פנסיה וטופס הפניה לעבודה ציבורית שקיבל כל חייל משוחרר.

ג'קי היה כוכב בדרום אפריקה. הוא הופיע בכל המצעדים הצבאיים, וזכה במדליה מיוחדת ממחוז פרטוריה על שירותו הציבורי. במאי 1921 הלך ג'קי, גיבור מלחמת העולם הראשונה, לעולם טוב יותר שבו הוא ודאי מקפץ על שתי רגליו השלמות ואינו מדליק סיגריות לאיש.


סיפור זה ועוד עשרות סיפורים נוספים מופיעים בספר 'הסיפורים הטובים בהיסטוריה' שיראה אור בחודש אפריל 2017. לרכישת הספר לחצו כאן.

להזמנת הרצאה בקרו בדף ההרצאה – 'יובל מלחי מספר – הסיפורים הטובים בהיסטוריה'

תפריט נגישות