היסטוריה עם יובל מלחי

היום בו שוודיה עברה לימין

ב-3 בספטמבר 1967, בשעה 5 בבוקר, קרה משהו עצום בשוודיה. בדיוק באותה שעה, על הדקה, עברה המדינה כולה לנהוג מצד שמאל לצד ימין של הכביש.

ההחלטה לעבור לא הייתה פשוטה. היא נפלה שנים קודם לכן במשאל עם. למרות זאת, לרוב השוודים היו מכוניות עם הגה בצד שמאל. הטענה הייתה שהדבר גרם לשדה ראייה מצומצם ולתאונות רבות. אם נעבור לצד ימין, הבטיחו השוודים לעצמם, נוריד משמעותית את כמות התאונות במדינה.
1024px-Kungsgatan_1967

המדינות הסקנדינביות השכנות, בעיקר נורווגיה ופינלנד שלהן גבול משותף, נהגו כולן בצד ימין וריבוי התאונות בשוודיה, הביא לכך שבשנת 1963 החליטו – מחליפים!

ועדה מיוחדת הוקמה למען האירוע שנקראה "הועדה הארצית לנהיגה בצד ימין" – HTK בשוודית. תכנית מיוחדת הופעלה במדינה ובמשך 4 שנים הוכנו תושבי הממלכה השוודית למעבר הממשמש ובא. השוודים עשו שימוש בלוגו H אותו שמו על קרטוני חלב, בפרסומות ואפילו על תחתונים. תחרות מיוחדת התקיימה למען האירוע ובמקום הראשון זכתה להקת טלסטארס עם השיר "השאר בימין, סוונסון" – 'הול דיג טיל הוגר סוונסון' אם בא לכם לשיר… – https://youtu.be/JxzChvvTmrc?t=23s

tumblr_n4tvf6WJ7Q1s7oqubo1_400

ביום המעבר הורדו הניילונים מהתמרורים החדשים, הישנים פורקו, ניילון שחור הורד מעל סימון הכבישים החדש, ואוטובוסים חדשים עם דלתות בצד הנכון של הכביש נכנסו לפעולה.Switch-from-driving-on-the-left-hand-side-of-the-road

ב-3 בספטמבר 1967, בשעה 4:50 בבוקר, כל התנועה בשוודיה פסקה למשך עשר דקות. כעבור 10 דקות, בשעה 5 בבוקר, אפשר היה להמשיך בנסיעה, הפעם בצד השני של הכביש.

מה שקרה לאחר מכן היה מדהים. אנשים נסעו בזהירות כה רבה עד כי מספר התאונות ירד כמעט בחצי. פניות לחברות הביטוח ירדו גם הן ביותר מ-40%. השוודים הריחו ניצחון.

לאחר שישה שבועות חזרו מספר התאונות בדיוק מדהים לרמתן המקורית לפני ההחלפה.

www.historia.co.il – על נח מרדכי כבר שמעתם?

Essingeleden_1967_Dagen_H

תפריט נגישות