היסטוריה עם יובל מלחי

הטייסת היהודייה שגרמה לגרמנים להשתין במכנסיים

לידיה ליטבק אהבה לטוס. כבר בגיל צעיר הצטרפה הנערה היהודייה למועדון תעופה ובגיל 15 ביצעה את טיסת הסולו הראשונה שלה.

בשנת 1937 הוכרז אביה 'אויב המדינה', כפי שהוכרזו מיליונים אחרים, הוא נעצר ונעלם. ליטבק החלה לשמש כמדריכת תעופה כדי להביא פרנסה הביתה.

ביוני 1941 במהלך מלחמת העולם השנייה, תקפה גרמניה הנאצית את ברה"מ, למרות ההסכמים שהיו בין המדינות. עד מהרה הוקמו יחידות חיל אוויר על טהרת הנשים ולידיה הצטרפה לאחת מהן. היא הפכה לטייסת קרב במטוס ה-"יאק", מטוס קרב חד מנועי שנבנה מאלומיניום ועץ והיה מצויד בתותח 20 מ"מ, מקלעים ורקטות.

לאחר מספר חודשים ביחידה הנשית, התגלו מספר נשים בעל כשרון טיסה יוצא דופן והן הועברו ליחידות "רגילות" בהן שירתו גברים. בספטמבר 1942 החלה לידיה לפגוש מטוסים גרמניים בשמיים. היא הפילה מפציץ גרמני באחת מטיסותיה הראשונות ואז נקלעה לקרב אוויר מול מטוס המסרשמיט הגרמני המצוין. טייס המסרשמיט היה אלוף הפלות גרמני, ACE, ורגע לפני שהפיל מטוס סובייטי, הפתיעה אותו ליטבק והפילה אותו.

ליטבק החלה לטוס ולחפש מטוסים גרמניים. היא אהבה קרבות אוויר ובתוך מספר חודשים הצליחה להפיל 12 מטוסים גרמניים. לליטבק היה מנהג מוזר, לטוס עם זר פרחים רענן בתא הטייסת. היא גם ציירה חבצלת לבנה על מטוסה לאחר כל הפלה ועד מהרה כונתה "החבצלת לבנה של סטלינגרד". בגלל שאנשים כבר לא ממש מבינים בפרחים, החלו לכנותה "השושנה הלבנה".

ליטבק נפצעה מספר פעמים, מטוסה הופל, היא נפצעה שוב ושוב, אך היא המשיכה לטוס באחת מטיסותיה נפצעה ברגלה ונאלצה לעבור ניתוח שהשאיר אותה צולעת. היא התאוששה במוסקבה שם שמחה לפגוש את אימה ואחיה. באחד הימים עצר אותה ברחוב שוטר צבאי על שענדה פרח לבן על מדיה, אך לאחר שבדק את ניירותיה, נדהם לגלות מי היא. העיתונים בעיר החלו לספר את עלילותיה בשדה הקרב.

בין כל הקרבות לידיה גם הספיקה להתאהב באחד ממפקדיה שנהרג בתאונת אימונים במאי 1943. לידיה צפתה בהתרסקות מטוסו וליבה נשבר, אך היא סירבה לצאת לחופשה. הייתה לה מלחמה על הראש.

ב-1 באוגוסט 1943 יצאה ליטבק למספר גיחות במזרח אוקראינה. בגיחתה הרביעית, סגרו עליה לפתע מטוסי מסרשמיט רבים ודלקו בעקבותיה. מטוסה נעלם באופק ולא היה ידוע מה עלה בגורלה.

בשנת 1979 נמצאה גופתה של ליטבק סמוך לכפר האוקראיני שמעליו נראתה בפעם האחרונה. שנים לאחר מכן, היא הוכרה כ-"גיבורת ברית המועצות", העיטור הגבוה ביותר שהוענק לחיילים סובייטים. היא גם עוטרה בעוד מגוון עיטורים סובייטים.

עד היום עדיין ישנם ויכוחים האם גופתה באמת נמצאה או שהיא נלקחה בשבי ע"י הגרמנים. ליטבק עד היום היא אחת משתי הטייסות היחידות בעולם שזכו בתואר ACE.

לידיה ליטבק. בת 22 במותה. טייסת. אישה. אלופה.

בקרו אותנו – www.historia.co.il

הטייסת היהודייה שגרמה לגרמנים להשתין במכנסיים לידיה ליטבק אהבה לטוס. כבר בגיל צעיר הצטרפה הנערה היהודייה למועדון תעופה ובגיל 15 ביצעה את טיסת הסולו הראשונה שלה. בשנת 1937 הוכרז אביה 'אויב המדינה', כפי שהוכרזו מיליונים אחרים, הוא נעצר ונעלם. ליטבק החלה לשמש כמדריכת תעופה כדי להביא פרנסה הביתה. ביוני 1941 במהלך מלחמת העולם השנייה, תקפה גרמניה הנאצית את ברה

תפריט נגישות