היסטוריה עם יובל מלחי

הדוב שנלחם בנאצים

סיפור על דוב שאהב לעשן, לשתות ולשאת פגזים

בשנת 1942 הוצאו אסירים פולנים ממחנות הגולאג הסובייטים וצורפו ליחידות פולניות שעמדו להילחם לצד בעלות הברית נגד גרמניה הנאצית. בדרכם למצרים חנו הפולנים באיראן, שם עסקו באימונים. באחד הימים הגיע נער צעיר למחנה ובידו גור דובים חום סורי. החיילים רכשו את הדוב הצעיר, כינו אותו בשם "ווֹיטק" והשקו אותו בחלב משומר מתוך בקבוקי וודקה ריקים.

עד מהרה החל הדוב לאכול מרמלדה, פירות, דבש ואפילו לשתות בירות ולעשן סיגריות. הוא אהב להתגושש עם החיילים ולמד להצדיע. הדוב הפך לקמע של היחידה ונסע איתה לסוריה, לארץ ישראל ומשם למצרים. כשהיו בארץ ישראל, התגנב למחנה גנב ערבי שלפתע מצא עצמו מול הדוב. ווֹיטק נהם בעוצמה, הערבי פלט צרחה ונעצר על ידי הפולנים.

מנחם בגין היה אחד המגויסים של היחידה הפולנית. משהגיעה היחידה לארץ, רבים מקרב המתגייסים היהודים ערקו משורותיה, אך בגין סירב לעשות זאת כיוון שנשבע אמונים לצבא הפולני. לאחר שנה וחצי ביחידה שוחרר בגין מהצבא הפולני והפך למפקד האצ"ל.

בשנת 1943 נשלחה היחידה הפולנית לאיטליה כדי להילחם לצד הבריטים, האמריקנים, ההודים, הניוזילנדים, המרוקאים, הצרפתים, הנפאלים ואחרים. כדי שיוכל להפליג עמם, גויס ווֹיטק לצבא הפולני באופן רשמי והפך לטוראי.

באיטליה התגורר הדוב עם החיילים באוהלים, אכל ושתה עמם מאותו מסטינג (mess tin באנגלית, ציוד לחדר אוכל עשוי בדיל). בזמן הקרב על מונטה קסינו האיטלקית בחצי השנה הראשונה של 1944, עזר ווֹיטק לסחוב פגזים כבדים מהמשאיות ועד לתותחים. לא הפריע לו רעש התותחים האדיר, הפצצות וההמולה שסביבו. הוא המשיך לסחוב עוד ועוד פגזים. עד מהרה שונה סמל היחידה לדוב נושא פגז.

יחידה פולנית הייתה הראשונה לכבוש את גבעת מונטה קסינו המבוצרת לאחר חמישה חודשי קרבות ודגלה הונף ראשון על ההר. לזכר ההרוגים נכתב שיר פולני בשם הפרגים האדומים על מונטה קסינו שמספר כי בעקבות הדם הפולני הרב שנשפך על ההר, הפרגים שם אדומים יותר.

לאחר המלחמה הועברה היחידה לסקוטלנד והדוב עבר לגור בגן החיות של אדינבורו. חיילים פולנים נהגו להגיע לסקוטלנד כדי לבקרו. ווֹיטק הלך לעולמו בשנת 1963 בגיל עשרים ואחת.

לזכרו של הדוב מוצבים כיום לוחות זיכרון ופסלים רבים בפולין, באנגליה, בסקוטלנד ובקנדה. ככה זה כשאתה דוב שאוהב לשתות אלכוהול, לעשן ולהילחם בנאצים. לא שוכחים אותך. ואולי זה בכלל מפני שהוא מזכיר בצורה מוזרה את… ווינסטון צ'רצ'יל…

———————————–

סיפור זה ועוד עשרות סיפורים נוספים מופיעים בספר 'הסיפורים הטובים בהיסטוריה' שיראה אור בחודש מאי 2017. לרכישת הספר לחצו כאן.

 

תפריט נגישות