היסטוריה עם יובל מלחי

'המהפכה הטכנולוגית שמעבר לפינה'

"כל טכנולוגיה מתקדמת מספיק – אי אפשר להבחין בינה לבין קסם"

ארתור סי. קלארק

המהפכה הקרובה כבר החלה והיא עומדת לטרוף את כל הקלפים.

בעזרת תמונות, סיפורים וסרטונים, נגלה כיצד העולם עומד להשתנות.

בהרצאה נגלה מדוע העתיד שלנו מתקצר, גדג'טים חדשים, טכנולוגיות מתקדמות, מתי נוכל להוריד את המוח שלנו למדיה דיגיטלית, האם בקרוב נפסיק לנהוג, מה לתחתונים וכריות אוויר, רחפני כיבוי אש ומשלוחים, ננו-רובוטים המסוגלים להילחם במחלות בזמן אמת, מתי ניקח כדור נגד זיקנה והאם בקרוב נוכל לחיות לנצח?
יובל מלחי

כאן מזמינים אותנו להרצאה 🙂

"המציאות של היום היא המדע הבדיוני של אתמול"

צפו בסרטון קצר מתוך ההרצאה:

קטעים מרתקים מתוך ההרצאה

לגלות את מעיין הנעורים

בשנת 2010 ניסתה קבוצת מדענים באוניברסיטת הרוורד להבין מה עושים טלומרים שיושבים בקצה שרשרת כרומוזומים ומתקצרים בכל פעם שתא מתחלק.

לאף אחד לא היה ממש ברור מה תפקידו של הטלומר ומדוע הוא משמש כ"קאונטר", מעין שומר סף שסופר את הפעמים בהם שכפלת את התא.

לאחר שהמדענים גרמו לעכברים לייצר את האנזים טלומארז שמאריך את הטלומרים, הם גילו להפתעתם כי הארכה של הטלומרים מעלימה מאפייני זקנה של עכברים וגורמת לגופם לייצר איברים של עכבר צעיר.

למעשה, החוקרים גילו את המנגנון בעזרתו ניתן לחיות או להגיע קרוב לחיי נצח, מעיין הנעורים אם תרצו.

גלגלי הקידמה מאיצים עוד ועוד

מהפכות תמיד התרחשו על פני כדור הארץ. מהפכת הדפוס שהפכה ספרים לנגישים לחוקרים, המהפכה החקלאית בה למדנו להפיק מזון בכמויות אדירות והמהפכה התעשייתית בה נבנו כלים מתקדמים במפעלים גדולים.

למהפכה התעשייתית היו מספר שלבים כאשר בשלב השני שכלל הנרי פורד את שיטת הסרט הנע והביא לירידה דרסטית במחירי מכוניות ומוצרי חשמל רבים. אבל העתיד שלנו מתקצר.

לפני 6000 שנים המהירות המרבית בה יכולנו לנוע הייתה מהירותה של שיירת גמלים. לפני 1600 שנים כבר היו לנו מרכבות ברזל, ולמעשה עד שנת 1784 בה נעה כרכרת דואר במהירות של 15 קמ"ש, עולם התחבורה היבשתי כמעט ולא השתנה.

בתחילת המאה ה-19 החלו גלגלי הקדמה להסתובב מהר יותר. בשנת 1825 ספינות עם מנוע קיטור כבר שטו במהירות של 25 קמ"ש ובשנת 1880 רכבת הגיעה למהירות שנחשבה דמיונית ממש, 150 קמ"ש. לקח למין האנושי מיליוני שנים להגיע למהירות הזאת, אבל אז גלגלי הקדמה החלו להסתובב מהר יותר.

בשנת 1903 שכללו האחים רייט את המטוס והצליחו לעוף במהירות של עשרה קמ"ש. בשנת 1938 המטוס שהומצא קצת יותר מ-30 שנים קודם לכם כבר טס במהירות של 600 קמ"ש.

בשנות ה-60 מטוס רקטי, ה-X1 הגיע למהירות של 7500 קמ"ש, ובשנת 1976 לוויין שיצא לכיוונה של מערכת השמש נע במהירות של יותר מ- 250,000 קמ"ש, שזה בערך 4100 ק"מ בדקה או בערך 2.5 דקות מישראל לארה"ב. בהרצאה תראו גם את כל כלי הטיס האלה.

לפי תכנונים, שנשארו בינתיים על הנייר, חללית גרעינית בפרויקט אוריון הייתה אמורה להגיע ל5% ממהירות האור – 5400 מיליארד קמ"ש, אך החשש מפסולת גרעינית עצומה שתישאר בחלל וההשפעות ארוכות הטווח שלה ביטלו את הפרויקט.

לאחסן את המוח על גבי זיכרון נייד

דבר נוסף שמדענים וחוקרים מתנבאים בקשר אליו הוא היכולת שלנו להוריד את המוח שלנו, את הזיכרון, למדיה דיגיטלית.

כיום יש דיון שלם בנושא ובעוד שיש חוקרים שטוענים כי בפחות מעשר שנים נוכל לאחסן את המוח שלנו על מדיה דיגיטלית, אחרים טוענים שהדבר ייקח 50 שנה ואחרים אף יותר. כמעט כולם מסכימים על דבר אחד, זה עומד לקרות די בקרוב. בהרצאה תגלו מה אומרים שלושת העתידנים המובילים בעולם.

אז מה בדיוק נוכל להוריד מהמוח שלנו? האם נרצה לשמר את כל המוח או רק חלקים ממנו? זה יכול להיות די מגניב להגיד לחבר שלך, אתה חייב לראות מה ראיתי אתמול, איפה החיבור מוח לטלוויזיה שלכם כאן?

רכבים אוטונומיים

השינויים הרבים בעולם שלנו לא יתרחשו רק בגוף האדם. כבר היום תעשיית הרכבים האוטונומיים נמצאת בנסיקה.

מדובר לא רק על רכבים שידעו לנסוע לבד בעזרת סנסורים שיודעים לנטר מיליוני נקודות עניין בכל שנייה, דבר שאנחנו לא מתקרבים אליו, אלא כלי רכב שיודעים "לדבר" עם תשתית הכביש.

מעבר החצייה יודיע למכוניות בסביבה כי ברגע זה חוצים אותו אנשים, הרמזורים יודיעו כי הם אדומים וכל חפץ מסוכן בכביש יזהיר את המכוניות שבסביבה. כלי הרכב ידברו גם אחד עם השני, יתריעו התראות וכל זאת בזמן שהם נוהגים לבד והנוסעים במכוניות עסוקים בדברים שלהם. עוד מעט זה יראה לנו מטורף שפעם אנשים נהגו לבד.

אז מה צופן לנו העתיד?

יש כמה אפשרויות.

באחת מהן המוח שלנו יוכל להמשיך לתפקד בעזרת זרמים חשמליים. אם המוח ממשיך לתפקד אולי יהיה אפשר לחבר אותו לגוף מכני, סוג של רובוט ואז אולי נמשיך לחיות אבל בלי הגוף שלנו.

מדענים עשו בדיוק את הדבר הזה כשחיברו מוח של תולעת למכונת לגו ממונעת. התולעת הצליחה להזיז את מכונת הלגו באותה צורה בה הזיזה את גופה בעבר.

עד אלף שנים

ואולי באמת נחיה חיי נצח או חיים מאוד ארוכים כפי שטוענים כמה חוקרים כמו אוברי דה גריי (אישיות אינטליגנטית וקצת הזויה לטעמי) שטוען ש-"כבר כיום נמצא בינינו האדם שיגיע לגיל אלף". כן, אלף.

ואז השאלה הגדולה ביותר שתרחף מעל כל פולני מצוי היא מה לעזאזל מביאים ליום הולדת אלף? וזו כבר שאלה קשה. קשה מאוד.
רוצים לשמוע ולראות תמונות וסרטונים מדהימים? ההרצאה הזאת היא בדיוק בשבילכם.

הגוף הביולוגי והטכנולוגי

אנו נמצאים בעידן מדהים בו מיפינו את הגנום האנושי והידע שלנו על גוף האדם צובר תאוצה בכל יום. אנחנו כבר עושים שימוש בתאי גזע, תאים ראשוניים של הגוף, בכדי לרפא מחלות מסוימות.

יתכן ובקרוב מאוד נוכל גם נעשה שימוש באותם תאי גזע בכדי לגדל מחדש ידיים ורגליים שנכרתו בתאונה. בהרצאה אני מספר על מחלה בשם פרכת שמדענים בריטים החלו לטפל בה בעזרת תאי גזע במהלך ההריון!

אחד המהנדסים הבכירים ביותר בגוגל, ריי קורצוול, טוען כי לא זאת בלבד שמהפיכה מתרחשת תחת רגלינו אלא שהיא עומדת להתעצם בקרוב.

לדברי קורצוול "אנליזה של ההיסטוריה של הטכנולוגיה מראה לנו ששינויים טכנולוגים הם אקספוננציאלים, לעומת שינויים ליניאריים שהם הרבה יותר הגיוניים.

לכן, לא נחווה 100 שנים של קדמה במאה ה-21 – זה יהיה יותר כמו 20,000 שנים של קדמה בקצב של היום…

תוך כמה עשורים בינה מלאכותית תעבור את הבינה האנושית ותוביל לייחודיות – שינוי טכנולוגי כה מהיר ועמוק שהוא למעשה מייצג קרע במרקם של ההיסטוריה האנושית. ההשלכות כוללות איחוד של בינה ביולוגית ולא ביולוגית, בני אדם מבוססי תוכנה שיחיו לנצח ורמות בינה גבוהות במיוחד."

וקורצוול לא לבד. חוקרי מוח וחוקרים טכנולוגים רבים מצביעים על כך שבקרוב נעבור שינויים מהפכנים.

הם יתחילו לאיטם עם רובוטים שישייטו לנו בגוף וילחמו במחלות שונות ואולי אפילו בתאי זקנה. לאחר מכן השילוב בין הגוף הביולוגי והטכנולוגי ימשיך לתפוס תאוצה ותוך כמה עשרות שנים יהיו לנו בגוף רכיבים טכנולוגים שונים שיפקחו על המתרחש, יאריכו את חיינו, יעלימו מחלות שונות ויזהירו אותנו מ-"תקלות" בפינות הכי נידחות של גוף האדם.

על המרצה

יובל מלחי הוא מגיש תכניות רדיו וטלוויזיה בכאן תאגיד השידור, מרצה, מספר סיפורים היסטוריים וחבר ביחידת ההסברה של צה"ל. 

יובל מגיש את הפודקאסטים הפופולריים 'היסטוריה לילדים', מלחמת העולם השנייה ו-'קטעים'(בהיסטוריה). לתכנים של יובל מאזינים מאות אלפי מאזינים בכל חודש.

יובל מעביר הרצאות בכנסים, הרצאות זום, חברות, ארגונים, חוגי בית ובתי ספר בכל רחבי הארץ.

הצטרפו לעשרות חברות וארגונים שהזמינו אותנו להרצות

לקוחות ממליצים

"ההרצאה שלך היום הייתה מרעננת, מענגת ומפתיעה, כולם דיווחו שמאד נהנו והנושא עורר הרבה מחשבה ושיח על העתיד שלנו.... אין ספק שאתה עושה עבודתך בצורה מצוינת, דינמית ויוצאת מגדר הרגיל."
סיגל שביט
אסותא מרכזים רפואיים
"רציתי להודות לך על ההרצאה המרתקת... ההרצאה עוררה אצל האנשים מחשבות פילוסופיות והסתכלות אחרת על מה שאנחנו כחברה עושים ביום יום..."
גיא גרינברג
נשיא ומייסד משותף, Cooladata
"ההרצאה שהעברת הייתה מקצועית ומושקעת ביותר, משולבת במצגת מעולה המשתמשת בפלאי המהפכה הטכנולוגית, ובעיקר, היא היתה מרתקת ומשולבת בהומור. ניכר ששבית את קהל המאזינים, תוך שאתה משכיל לשלב נושאים מתחום התיירות שהם ליבת העיסוק שלנו."
אורלי אריאלי
יוטרוול - Utravel

כאן מזמינים אותנו להרצאה 🙂

תפריט נגישות