היסטוריה עם יובל מלחי

סיפורים מרתקים על המצאות וממציאים

סיפורים בלתי רגילים על המצאות מדהימות שאף אחד לא רצה… 

מאחורי כל המצאה יש סיפור.

ויש סיפורים שהם מדהימים.

ההרצאה 'ממציאים והמצאות' מספרת סיפורים מרתקים על ממציאים וממציאות שלא הצליחו בין לילה. לפעמים הם היו כשלון מהדהד במשך עשרים שנה. לפעמים ההמצאות הכי גאוניות כמו עגלת הסופרמרקט או מכונת הכתיבה נראו לאנשים כמו מחלות. הם לא רצו לגעת בהם.
 
ההרצאה מלמדת אותנו על אורך רוח, על אמונה בדרך שלנו וכפי שבן גוריון אמר – תעזו, תתמידו – תצליחו.
 
בהרצאה אספר על הטלפון של בל, על 5000 הניסיונות של ג'יימס דייסון, על החזון של ג'ורג' איסטון, על המזכירה שהמציאה נוזל קסמים, על הטבח העצבני שהמציא מאכל שכולנו מכירים, ממציאת האקווריום והבחור היהודי שהמציא את עגלת הקניות שאף אחד לא רצה.
יובל_מלחי1669__Large_-removebg-preview

האם תצליחו לזהות מי האנשים בתמונה? 

העבירו את העכבר על התמונה כדי לגלות

לחצו על התמונה כדי לגלות 

כאן מזמינים אותנו להרצאה 🙂

על המרצה

יובל מלחי הוא מגיש תכניות רדיו וטלוויזיה בכאן תאגיד השידור, מרצה, מספר סיפורים היסטוריים וחבר ביחידת ההסברה של צה"ל. 

יובל מגיש את הפודקאסטים הפופולריים 'היסטוריה לילדים', מלחמת העולם השנייה ו-'קטעים'(בהיסטוריה). לתכנים של יובל מאזינים מאות אלפי מאזינים בכל חודש.

יובל מעביר הרצאות בכנסים, הרצאות זום, חברות, ארגונים, חוגי בית ובתי ספר בכל רחבי הארץ.

הצטרפו לעשרות חברות וארגונים שהזמינו אותנו להרצות

לקוחות ממליצים

"הדרך שבה ההרצאה מועברת וההגשה היחודית של יובל, מתלכדים לכדי חוויה שבאמת אסור לפספס!"
קרן בן עמי
נס טכנולוגיות
"ההרצאה שלך הייתה מרעננת, מענגת ומפתיעה... הנושא עורר הרבה מחשבה ושיח על העתיד שלנו"
סיגל שביט
אסותא מרכזים רפואיים
"תודה על ההרצאה המאלפת... היו בקהל כמה חבר'ה טכנולוגיים סופר רציניים וכולם היו מאוד קשובים ומרותקים."
רועי צוובנר
מנכ"ל פארק ההיי-טק גב-ים נגב
"תודה על הרצאה מרתקת… לא רק אני נהניתי אלא כל הקהל"
סתוית ליאון
משרד הבטחון

קצת ממה שתשמעו בהרצאה...

המצלמה של ג'ורג'

תארו לכם שהייתם צריכים לסחוב אתכם חדר חושך לכל מקום יחד עם המצלמה שלכם. כמה תמונות הייתה מצלמים בטיול האחרון?

כך היה המצב לפני קצת יותר ממאה שנים. צלמים סחבו חדר חושך שלם בעגלה שלהם. היתה להם חצובה כבדה ומסיבית, עשרות ליטרים של חומרים רעילים לפיתוח תמונות ומגשי זכוכית כבדים מאוד.

באמצע המאה ה-19 כל התמונות צולמו באותה דרך. צלם מקצועי היה מכין חדר חושך בבית שלכם או בעגלה שלו שהייתה רתומה לסוס, מורח נוזלים על מגשי הזכוכית מכניס למצלמה, מכסה את ראשו בבד שחור ועבה ואז מצלם אתכם. הייתם צריכים לא לזוז בערך כחצי דקה. שלמה. לאחר מכן הוא היה מפתח את התמונה, טובל אותה בחומר הזה, מייבש, בחומר השני, מייבש שוב וסוף סוף הייתה לכם תמונה של המשפחה.

אם יש לכם תמונות ישנות מאוד של המשפחה שלכם בשחור לבן, נניח מלפני 130 שנים, ככה הן צולמו.

באחד הימים ג'ורג' איסטמן, פקיד זוטר בבנק ברוצ'סטר ניו יורק עמד לנסוע לחופשה הראשונה שלו. הוא היה בן 24 ועמד להפליג לאיים הקאריביים. הוא היה צלם חובב ותכנן להביא איתו את כל ציוד הצילום. כשהוא התחיל לארגן ולהעמיס את כל הציוד, הוא הבין שמשהו פה לא בסדר. שזה כבד מדי ולא יעיל וחייבת להיות דרך טובה יותר לעשות את זה.

אז במקום לצאת לחופשה הוא התפטר מהבנק והקים מעבדה במטבח של אימו. השנה הייתה 1878.

חייו של ג'ורג' לא היו קלים אביו נפטר כשהיה בן 8, ואחותו נפטרה מפוליו. ג'ורג' הפסיק את לימודיו בגיל 14 ויצא לעבוד כדי לעזור לשלם את החשבונות. בתחילה עבד כנער שליחויות ולאחר מכן הפך לגזבר. 

במעבדה שהקים במטבח של אימו, הוא החל לערוך ניסויים.  ג'ורג' חשב שאם מורחים חומר מסויים על מגש זכוכית אולי אפשר למצוא דרך למרוח את החומר מראש. במשך שלוש שנים הוא עבד בלילות וניסה עוד ועוד פתרונות, קרא, התייעץ ולבסוף לאחר שלוש שנות עבודה הוא יצר סרט צילום מהפכני שלא הצריך שימוש במגשי הזכוכית.

צלמים מקצועיים לא אהבו את סרט הצילום של ג'ורג' וטענו שניתן לראות טשטוש קל, grain . הם העדיפו להישאר עם מגשי הסכוכית הכבדים.

המגזין לצילום הבריטי כתב על המצאתו בשנת  1880 – "הרעיון החדש של פלטות זכוכית מוכנות מראש מוציא את כל הכיף מהצילום. השלב הבא יכול להיות חנות שתדפיס תמונות ושקופיות לפי הזמנה – אבל זה מזעזע מדי מכדי להעלות על הדעת."

אז ג'ורג' החליט ליצור שוק משלו. הוא רצה ליצור "מצלמה שתהיה נוחה לתפעול כמו עיפרון…" ג'ורג' החליט שכל תהליך הפקת התמונות יצא מידיהם של הלקוחות. הם ילחצו על כפתור וזהו. מאוד מהפכני באותם ימים כשלחיצה על כפתור זה הדבר הכי רחוק מצילום. 

ג'ורג' איסטמן הקטין את סרט הצילום ואחסן אותו בקופסה עגולה ואטומה, אותה המציא חוואי מוויסקונסין בשם פיטר יוסטון. איסטמן השתמש בפטנט שלו כדי לאחסן את סרט הצילום. 

עכשיו איסטמן היה צריך להמציא מכשיר שיחשוף את סרט הצילום לאור למשך זמן קצר. הוא המציא קופסה אטומה בה ישב סרט הצילום. המצלם היה מושך בחוט קטן כדי למתוח את החלונית ואז לחיצה הייתה משחררת אותו לעשירית שנייה ואור היה חודר למצלמה דרך עדשה. הוא הוסיף לסרט הצילום שלו מספרים ולמצלמה חלונית קטנה שמראה את המספרים. מחוץ למצלמה היה מקום למפתח שהיה מסובב את סרט הצילום ממספר למספר שהופיע בחלונית.

סרט הצילום של איסטמן הכיל 100 תמונות עגולות בגודל של 6 ס"מ וחצי.  

בחודש יוני 1888 איסטמן הציג לעולם את מצלמתו המהפכנית שנמכרה ב 25$. (בערך 600$ שווי של ימינו.) באותם ימים מעטים רכשו מותרות מעבר למזון, ביגוד ודיור.

אם חשבתם שג'ורג' החליט לנוח על זרי דפנה, חישבו שוב. 

ג'ורג' רק התחיל והוא עמד לשנות את העולם.

כאן מזמינים אותנו להרצאה 🙂

תפריט נגישות