היסטוריה עם יובל מלחי

496: ימים נוראים פרק 4 – פברואר 48 – תופת

פברואר 1948…

פיגועי תופת בירושלים, עריקים בריטים מסייעים לערבים, השיר של אלתרמן על העיתונאי האנגלי, הוצאתה להורג של חיה זיידנברג, הפעולה בסעסע נגד צבא ההצלה, טבח הארבעה בירושלים, מבצע דוד, חיפה, ארה"ב, פשיטות האצ"ל, המתקפה על טירת צבי, פלוג'ה, הטבח בבית החרושת היוצק ומכות בין ההגנה לאצ"ל בתל אביב. ימים נוראים. פרק 4.

יוצרי הסדרה – דינה ונתן פוזניאק ויובל מלחי

הרשמה לסיור המאזינים

האזנה מהנה!

 

 

פברואר 1948 – תופת

באחד בפברואר דיווחו כותרות העיתונים על הירצחו של מהטמה גנדי. בעיתון הצופה של הציונות הדתית נכתב – "מהטמה גנדי מנהיג הודו הדגול נהרג ביום ו' בדרך למקום תפילתו בניו דלהי. המתנקש הודי בן 36 – ירה בגנדי ארבעה כדורים. גנדי נפגע בחזהו ונפל. המהטמה הוציא את נשמתו כחצי שעה לאחר ההתנקשות". 

שאר הכותרות בעיתון עסקו ביישוב היהודי. בריטניה מתנגדת להקמת מליציה יהודית, אישה נהרגה ושישה נפצעו בתל אביב, שני ערבים נהרגו בדרך לחיפה לאחר שהאוטובוס בו נסעו עלה על מוקש והתהפך. כתבה קטנה סיפרה על טנקים בריטים שהגיעו לדרום תל אביב והמטירו אש מקלעים כנגד צלפים ערבים אך הכדורים אותם ירו, חדרו גם לבתיהם של יהודים. 

הקרבות בין יהודים וערבים המשיכו בתל אביב, חיפה, בדרך לירושלים, בנגב ובצפון.

על נהריה נכתב כי המושבה הקטנה שהיית בשנים האחרונות מקום של קייטנות ומנוחה – המנוחה ממנה והלאה. 

והמנוחה הייתה רחוקה גם מתושבי ירושלים. 

מוזיקה

 

4 תגובות

 1. שלום יובל.
  ככל הידוע לי,מקריאה בספרים רבים , הלח"י ( או האצ"ל) צוטט גם הוא לטלפון של חיה,וכך גילה את הסכמתה להכניס פצצה לתל אביב. מהיכן המקור לידיעה שהתוכן השיחה הועבר ללח"י?
  תודה רבה על שעות מרתקות מאד..

  1. בשלושה מקורות מופיע המידע על פיו אנשי ש"י עקבו אחרי השיחות של זיידנברג ויאסמיני : אורי קציר, באתר 'אי מאגו', אורי מילשטיין ב news1 , עודד ישראלי באתר 'מצבות מדברות' ) בשלשתם נאמר שלא ראו בזיידנברג מקור לסכנה אולם מידע על תכניתה להטמין פצצה במרכז תל אביב הועבר ללח"י. אחת ההשערות היא שהאחראית להלשנה ללח"י היתה חברתה רוז, שהיתה גם היא מאוהבת ביסמיני. לפי מילשטיין, יעקב בנאי מספר בספרו כי מידע על אהבתה של רוז ליסמיני התקבל מפיו של עיתונאי צרפתי שעימו היו אנשי לח"י בקשר, ודרכו הפלילה את זיידנברג. עודד ישראלי כותב שהמקור להלשנה היה אולי איש הגנה, מאהב נכזב. מאיר פעיל מצוטט באי מאגו: "אני לא פוסל את האפשרות שאחד מאנשי הש"י היה מודיע של הלח"י. היו אז לא מעט מקרים כאלה והמחתרות ריגלו כל הזמן זו אחר זו.

 2. שלום ישראל,
  תודה רבה לפני הכל.
  יש כמה מקורות כמו זה של יעקב בנאי המספרים על ציטוט של האצ"ל לשיחה של חיה אבל כמעט כל המקורות מצביעים על כך שמישהו העביר רשומות שיחה לאצ"ל. אני לא יודע אם לאצ"ל היו יכולות האזנה כפי שהיו להגנה באותם ימים.
  עד היום הסוגיה הזאת לא ממש נפתרה, חסרים לנו המון פרטים.
  התבססתי על מאמר של אורי קציר בו הוא מראיין את ההיסטוריון מאיר פעיל וכתבות תחקיר בעיתונות.
  https://www.e-mago.co.il/node/11163

  יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות