היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 490: ימים נוראים – פרק 1 – החלוקה (סדרה חדשה)

האירועים שהובילו לפרוץ מלחמת העצמאות.

המנדט הבריטי, מכון סונובורן, הסמינר של בן-גוריון, האנטישמיות של בווין,

השבת השחורה, מראות האקסודוס, ההצבעה באו"ם ותחילת המלחמה.

האזנה מהנה!

 

יוצרי הסדרה – דינה ונתן פוזניאק ויובל מלחי

עריכת סאונד – אסף רפפורט

סדרה חדשה על התקופה שבין כ"ט בנובמבר להבאייר ה'תש"ח והכרזת העצמאות.

הסדרה ללא פרסומות ונתמכת על ידי תרומות מאזינים.

 

מתוך הפרק:

"ביולי 1947 הגיעה האקסודוס לנמל חיפה. האקסודוס הייתה ספינה של 600 נוסעים במיסיסיפי ועתה היו עליה 5000 עולים. הם הורדו בכוח מהאונייה והועלו על ספינות מעצר שלקחו אותם חזרה לאירופה.

חברי ועדת החקירה של האו"ם למתרחש בארץ ישראל, היו בארץ באותם ימים והם הובאו לנמל חיפה. הם צפו במתרחש במשך שעתיים,  ראו את פינוי גופות הרוגי הקרב והיו בהלם טוטאלי. בנסיעה חזרה לירושלים, לא נאמר דבר במכונית, כולם ישבו מכונסים בעצמם ושתקו. הם אמרו כי "זוהי העדות הטובה ביותר שאפשר היה להביא לפנינו".

"בעשרים ותשעה בנובמבר מתקבלת המלצת הועדה על חלוקת הארץ לשתי מדינות ריבוניות , אחת יהודית ואחת ערבית.

ברחוב היהודי בישראל, ובתפוצות, פורצות חגיגות. חברי מועצת חכמי הדת והמצוות המוסלמים שיושבים בקהיר מכריזים על 'ג'יהאד עולמי להצלת פלסטין'.

בן-גוריון שהה באותו רגע גורלי במלון בים המלח. בחצות קיבל ההודעה.

לימים הוא סיפר: "באותו ערב רקדו המונים ברחובות. אני לא יכולתי לרקוד. ידעתי שאנו ניצבים בפני מלחמה וְשֶׁנֶאֲבֵּד בה את מיטב בחורינו."

משחזר לירושלים, ראה עוד ועוד אנשים רוקדים ברחובות. "אודה על האמת כי השמחה לא הייתה במעוני," אמר. "לא מפני שלא הערכתי ההחלטה של האו"ם, אלא מפני שידעתי מה צפוי לנו – מלחמה עם כל צבאות עמי ערב."

יום למחרת הכרזת החלוקה, אוטובוס שהיה בדרכו מנתניה לירושלים הותקף. שישה מנוסעיו נרצחו. במתקפה נוספת על אוטובוס דרומית לדרה נהראגו שני נוסעים נוספים. באותו בוקר החלו צלפים לירות משכונות ביפו אל עבר שכונות בתל אביב. מלחמת העצמאות החלה והיישוב היהודי לא היה מוכן למה שעתיד היה לקרות בחודשים הקרובים.

אלא עמדו להיות ימים נוראים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות