היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 472: מלכת הפיראטים ממרוקו – סיידה אל חורה (היסטוריה לילדים)

היא גדלה כילדה עשירה ומפונקת אבל עד מהרה נאלצה לברוח מביתה שבספרד למרוקו. היא חברה למוסלמים ויהודים שסבלו מהתקפות של ציי ספרד ופורטוגל. סיידה אל חורה החליטה לא לוותר. היא חתמה על הסכמים עם שודדי ים והפכה בעצמה למלכה של שודדי ים למרות שכף רגלה מעולם לא דרכה בספינת פיראטים. היא הייתה מלכה נערצת במרוקו במשך כמעט שלושים שנה.

זהו סיפורה הבלתי ייאמן של סיידה אל-ח'ורה, מלכת הפיראטים ממרוקו.

האזנה מהנה!

 

 

התמונה נלקחה מדף הויקיקומונס – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sayyida-v3a.jpg

יוצר הציור – Oxygene Tetouan

 

 

מחקר כתיבה וחכימת תל אביב: תמר נויגרטן פולגר

פיתוח תוכן ונוסע סמוי בספינת שודד ים: תומר שלוש

מחקר עריכה קריינות ועדיין בורח מחאמזה: יובל מלחי

עריכת לשון והמנהלת האדמיניסטרטיבית של הרקונקיסטה – דינה בר מנחם

הפקה והאנשים שנתנו לי סירה… עם חור – רני שחר ואייל שינדלר

 

מתוך הפרק:

בתחילה, כעסו הספרדים והפורטוגלים על מושלת העיר ויותר מכל רצו לתפוס אותה או לפחות להוריד אותה מהשלטון. אבל אט אט הם החלו לחשוש מסיידה אל-ח'ורה. הפיראטים שלה שדדו ספינות רבות והטביעו אחרות. אויביה החלו לראות בה כוח ימי שלא כדאי להתעסק עמו או לפגוש אותו. גם הספרדים וגם הפורטוגלים שלחו לה מכתבים, ניהלו איתה משא ומתן לשחרור שבויים ולבסוף כיבדו אותה כשליטה דגולה.

 

גם סולטאן העיר פאס, אחמד אל-ווטאסי (Ahmed el Outassi), שם לב לכישוריה ולחכמתה של סיידה אל-ח'ורה, והציע לה להתחתן אתו. "בשמחה," אמרה סיידה. "אתחתן איתך רק אם תבוא לתטואן והחתונה תתקיים בעיר שלי שהפכתי למפוארת". ואכן, הסולטאן הסכים והגיע עד לעיר תטואן לטקס החתונה. זאת הפעם היחידה בכל ההיסטוריה של מרוקו, שבה מלך מרוקאי התחתן מחוץ לבירת ממלכתו. האיחוד בין מושלת העיר תטואן וסולטן העיר פאס התקבל כצעד בדרך לאיחוד מרוקו כולה, כממלכה אחת. הספרדים והפורטוגלים ראו את הכוח העולה הזה, והתחילו לחשוש. האם מלכת שודדי הים תוכל להתעצם עוד? האם תצא למלחמה נגדם?

 

לאחר נישואיה, המשיכה סיידה אל-ח'ורה להנהיג את עירה, אך רק לתקופה קצרה. כמה ממתנגדי השלטון וביניהם בעלה של בתה, הצליחו לגייס צבא קטן ואילצו אותה לעזוב את תטואן – העיר שאותה הנהיגה בחכמה רבה ושאותה שיקמה בכישרון רב כמלכה עצמאית במשך כשלושים שנה. היא עברה אל העיר שפשוואן, העיר שבה גדלה, ושם חייתה את שנותיה האחרונות.

 

סיידה אל-ח'ורה הייתה השליטה המוסלמית האחרונה שנשאה את התואר "אל-ח'ורה" – החופשייה. הילדה הקטנה שגורשה מביתה בדרום ספרד, הצליחה להפוך למנהיגה חזקה – מלכת שודדי הים ממרוקו שבצפון אפריקה. היא הוכיחה שגם נשים מסוגלות להיות שליטות, לדאוג לאנשים עליהן שלטו, לבסס את שלטונן, להשקיע כסף ברווחת התושבים ולהיות שליטה אהודה. זה היה דבר מדהים ויוצא דופן לפני כמה מאות שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות