היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 468: אבולוציה ולאן נעלמו המינים האחרים? – פרונטירז מדע לצעירים (עונה 3)

פעם, מזמן, לפני עשרות ומאות אלפי שנים חיו, ממש כאן לצדנו בכדור הארץ, מינים נוספים של בני אדם.

כמו שיש מינים שונים של חתולים – נמר, אריה וטיגריס, כך היו בעבר מינים שונים של האדם.

הם היו דומים לנו בתכונות ומאפיינים רבים, אבל גם שונים מאיתנו.

כיצד הם נראו? לאן הם נעלמו?

בפרק שלפניכם אספר לכם כיצד התפתח האדם הנבון וכיצד היו נראים החיים שלכם אם הייתם נולדים לפני כמה אלפי שנים.

האזנה מהנה!

 

 

 

לינק למאמר – סיכום קצר של האבולוציה האנושית לצעירים

פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער

המאמרים נכתבים על ידי טובי המדענים בארץ ובעולם ונסקרים ע"י צעירים.

כתב העת יוצא לאור בישראל ע"י מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים בניהולו המדעי של פרופסור עידן שגב מהאוניברסיטה העברית.

 • כותבי המאמר – ת'יאופייל גודפרינד ורג'ין ורקאוטרן דרובל
 • עריכה לשידור – ליאור רגב
 • עריכת לשון – דינה בר מנחם
 • עריכה וקריינות – יובל מלחי
 • מיקס ואפקטים – סופה סאונד
 • מפיק ראשי – רני שחר

תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי וד"ר גליה זר כבוד.

תודה לפרופסור עידן שגב על הליווי והתמיכה.

תודה לפרופסור עדה יונת, כלת פרס נובל, על ההערות לפרק.

 

 

 

מוזיקה

The Curtain Rises by Kevin MacLeod

Link: https://filmmusic.io/song/5007-the-curtain-rises

License: https://filmmusic.io/standard-license

Cheery Monday by Kevin MacLeod

Link: https://filmmusic.io/song/3495-cheery-monday

License: https://filmmusic.io/standard-license

Sugar Fairies by Rafael Krux
Link: https://filmmusic.io/song/5429-sugar-fairies
License: https://filmmusic.io/standard-license

Paper Flakes  by Rafael Krux

Link: https://filmmusic.io/song/5695-paper-flakes-

License: https://filmmusic.io/standard-license

Rollin At 5 by Kevin MacLeod

Link: https://filmmusic.io/song/5000-rollin-at-5

License: https://filmmusic.io/standard-license

Bahnstreik by Sascha Ende®

Link: https://filmmusic.io/song/404-bahnstreik

License: https://filmmusic.io/standard-license

Wholesome by Kevin MacLeod

Link: https://filmmusic.io/song/5050-wholesome

License: https://filmmusic.io/standard-license

Circus Theme Song (Brass Version) by Alexander Nakarada

Link: https://filmmusic.io/song/5697-circus-theme-song-brass-version-

License: https://filmmusic.io/standard-license

Dreamy Fantasy  by Rafael Krux

Link: https://filmmusic.io/song/5431-dreamy-fantasy-

License: https://filmmusic.io/standard-license

Fuzzball Parade by Kevin MacLeod

Link: https://filmmusic.io/song/5044-fuzzball-parade

License: https://filmmusic.io/standard-license

 

לפני 200 או 500 שנים הילדים שהיו כמוכם בדיוק התנהלו אחרת לגמרי. לפני אלפי ואפילו מיליוני שנים, הילדים היו דומים לכם, אבל גם שונים מאוד. ולפני עשרות ומאות אלפי שנים, הילדים האלה היו ממש בני אדם מסוג אחר. הם נראו אחרת, התנהגו אחרת, אכלו מזון שונה משלנו ועם הזמן הם נעלמו…

בפרק היום אספר לכם מהי אבולוציה, על מינים שונים של בני האדם ולאן הם נעלמו, כיצד התפתח האדם הנבון וכיצד היו נראים החיים שלכם אם הייתם נולדים לפני כמה אלפי שנים.

לפני שנדבר על אבולוציה של האנושות – בואו נזכיר מהי אבולוציה.

אבולוציה היא תהליך של שינוי גנטי בכל היצורים – ממיקרואורגניזמים – יצורים קטנטנים – ועד לבני אדם מתוך מטרה לשרוד.

לאבולוציה אין לוח זמנים אחיד. לעיתים, מינים או זנים חדשים נוצרים תוך מספר שנים או אפילו ימים. פעמים אחרות, מינים נותרים יציבים לתקופות ארוכות, ומראים שינוי אבולוציוני מועט או אפילו ללא כל שינוי. למשל אורגניזמים המתרבים מדי כמה שעות, כגון חיידקים, יכולים להראות שינויים אבולוציוניים תוך כמה שבועות כמו למשל המוטציות של וירוס הקורונה. אורגניזמים אחרים כמו בני אדם למשל, מתפתחים מדור לדור ולכן שינויים אבולוציוניים יכולים לקחת אלפי או מאות אלפי שנים. מחקרים חדשים קובעים שתהליך אבולוציוני שלם אורך כמיליון שנה.

בספר בראשית מסופר על בריאת העולם בשישה ימים. מכיוון שהשמש נוצרה רק ביום הרביעי, רבים טוענים כי אבולוציה והדת אינן מנוגדות וכי הימים אינם אלא תקופות שונות וארוכות למדי. בתקופות הללו הים והיבשה נפרדו, נוצרו חיות ימיות ואז ציפורים ובהמות ואז האדם. זהו למעשה הסבר גס של אבולוציה כפי שהיה קל להסביר לבני אדם לפני כמה אלפי שנים.

צ׳ארלס דארווין, המדען ששינה את האופן שבו אנו חושבים על התפתחות בעלי חיים,, היה זה שטען לפני כמאתיים שנה, כי האבולוציה תלויה בתהליך בשם ״ברירה טבעית״.

ומה זה בעצם אומר אתם שואלים? הברירה הטבעית היא מנגנון שבו  יצורים חיים מתרבים ומגדילים את מספר צאצאיהם, בצורה המותאמת ביותר לסביבת החיים שלהם וכל זאת כדי לשרוד. אם זו הסוואנה היבשה באפריקה, יערות הגשם של האמזונס או מעמקי האוקיינוס. בעלי החיים השונים פיתחו תכונות שיעזרו להם להתמודד בצורה היעילה ביותר עם מזג האוויר, עם כמות המים שסביבם, וגם עם חיות טורפות וסכנות אחרות שבדרך.

 

בואו ניקח לדוגמה דגים: דג בעל סנפירים חזקים ויעילים במיוחד יוכל לשחות יותר מהר, לברוח מטורפים ולהשיג יותר אוכל משאר הדגים שסביבו בלהקה והוא יעמיד צאצאים רבים שירשו ממנו את התכונה של הזנב החזק. לעומתו, דג בעלי סנפיר יפה אבל לא חזק במיוחד לא ישרוד זמן רב ולא יעמיד צאצאים רבים. עם הדורות, בחלוף השנים, התכונה של הסנפירים היעילים והמהירים, תשתלט על להקות הדגים כתכונה חזקה ומצוינת להישרדות הדג. כך, מספר הדגים בעלי התכונה החזקה הזו יגדל ויגדל עד שהתכונה תאפיין את המין כולו. כי כמו שאמרנו, חיות צריכות להתאים את עצמן לסביבתן כל הזמן ולא הן פשוט לא ישרדו. כך במהלך השנים, בעלי החיים ״דאגו״ להתאים את עצמם לסביבתם ולפתח תכונות שיסייעו להן לשרוד. כמו למשל הגמל שיכול לאגור שומן בדבשת ולעשות בו שימוש אחרי ימים רבים ללא מזון במדבר היבש והריק. או הגמל שיש לו רגליים ארוכות המרחיקות אותו מהחול החם. או למשל הגמל שיש לו זוג עפעפיים שקופים המאפשרות לו ללכת בסופות החול. או כמו למשל הגמל… טוב די. גמל גמל.

 

לפי התיאוריה של דארווין, יצורים שונים מתפתחים כתוצאה מהמון המון שינויים קטנטנים שמתרחשים במהלך השנים. אז בואו נבדוק איך בעצם האבולוציה הזו השפיעה עלינו, בני האדם.

שם המין של כל האנשים שחיים בעולם נקרא ״הומו-ספיאנס״ – האדם הנבון. אני הומו ספיאנס, אתם הומו-ספיאנס, ההורים שלכם הומו-ספיאנס וגם הילד שמשחק כדורגל עכשיו בארץ רחוקה מאוד, למשל, הודו, גם הוא נולד כבן אדם ממין הומו-ספיאנס. אבל למה יש לנו שם כל כך ספציפי? ולמה אני מספר לכם שזה שם המין שלנו? מה, היו עוד מינים של בני אדם בעולם? ולמה לנו קוראים "נבונים" – האם הם לא היו נבונים? ובכלל – איפה הם? לאן הם נעלמו?

אז כן. פעם, מזמן, לפני עשרות ומאות אלפי שנים חיו, ממש כאן לצדנו בכדור הארץ, מינים נוספים של בני אדם. כן כן, קצת קשה לדמיין את זה, אבל כמו שיש מינים שונים של חתולים – לדוגמה נמר, אריה, טיגריס וחתול הבית שלנו, או מינים שונים של קופי אדם כמו הגורילה, השימפנזה והאורנג אוטן, כך היו בעבר מינים שונים של האדם.

הם היו דומים לנו בתכונות ומאפיינים רבים, אבל גם שונים מאיתנו. המינים הקדומים היו שונים מאיתנו למשל לאדם הניאנדרטלי האף בלט קדימה בעוד הסנטר והמצח נטו לאחור. מינים שונים היו נמוכים מאיתנו בצורה משמעותית. דמיינו אדם מבוגר, שבשיאו יגיע לגובה של ילד בכיתה ו׳.

 

בשנת 1974, חוקרים מצאו באתיופיה שבאפריקה, שלד של אישה ממין אוֺסְטְרָלוֺפִיתִקוּס אָפָרֶנְסִיס, הם קראו לה ״לוסי״. למעשה מצאו רק כארבעים אחוז מהשלד אולם עבור מאובנים זהו ממצא נדיר. לוסי נהייתה מפורסמת – היא הופיעה בכל העיתונים והעולם כולו הכיר אותה. הגובה של לוסי היה מטר אחד ועשרה סנטימטרים בלבד, והיא חיה לפני שלושה מיליון ומאתיים אלף שנים! זה המון! בעזרת לוסי , גילו החוקרים עובדות רבות וחשובות על האנושות וההיסטוריה שלה. אחד מהדברים שגילו היה שכבר אז, לפני יותר משלושה מיליון שנים, הלכו בני האדם על שתי רגליים ולא על ארבע כמו אביהם הקדמון ובני דודם הקופים. לוסי יכלה לחיות על עצים וגם ללכת על שתיים. לוסי הייתה חוט מקשר בין הקופים שחיו על עצים ובני האדם שהלכו על שתיים. היא הייתה גם וגם. יתכן כי לוסי ובני מינה היו ציידים-לקטים. הם גם צדו וגם ליקטו מזון מצמחי בר או עצי פרי.

אמרנו שאנחנו הומו ספיינס אבל בעבר היו עוד מינים של האדם כמו למשל "הומו הביליס", האדם המיומן, שנכחד לפני מיליון וחצי שנים! המין הזה התגלה ממש לא מזמן, בשנת 1964 באפריקה, על ידי פלאונטולוג, חוקר מאובנים, בשם לואיס ליקי. להומו הביליס היה ראש עגול כמו לנו והוא יצר כלים שונים מאבן כדי לעזור לו בחיתוך צמחים או בשר למאכל.

 

שלום לכם מדענים צעירים

היום אני רוצה להדגים לכם את הכלים

יצרתי פה אבן ואני לוקח אותה ומחזיק אותה

ודופק לי את האצבע

אי זה כואב אי זה כואב

אוקי עוד הדגמה

לקחתי אבן עגולה, ואני מנסה לחתוך איתה משהו

זה לא הולך אוף

סליחה אתה הומו הביליס לא?

לא אני קרוב שלו אני הומו אהביליס, ממין האהבלים

אנחנו לא טובים בדברים

אבל בטח נשתפר עוד כמה אלפי שנים

לא?

 

מין נוסף של בני אדם הוא ה״הומו ארקטוס״, או בעברית ״האדם הזקוף״. מין זה התגלה כבר לפני יותר מ-100 שנים – בשנת 1891 באסיה. באותו האזור שבו נמצא הארקטוס, נמצאו גם צדפות מהימים האלו, ומדענים שחקרו אותן מצאו חריטות מוטבעות על הצדפות. ההערכה היא שהן נחרטו לפני חמש מאות ארבעים אלף שנים, כך הסיקו המדענים שבני המין "הומו ארקטוס" הצליחו לתקשר בעזרת סמלים וסימנים. מזכיר לכם מישהו?

מין נוסף של בני אדם, הכי מוכר מביניהם, הוא ה״ניאנדרתל״ שהגיע מיבשת אירופה ואף חי בארץ ישראל. הוא השתמש במשאבים טבעיים רבים – הוא היה צד הרבה, והשתמש בצמחים ומינרלים רבים מן הטבע. הניאנדרטלים יצרו גם הם כלים שונים כמו למשל חניתות מעץ עם ראש חד מאבן. הכלים שיצרו סייעו להם גם בהכנת המזון. עשרות אלפי כלי אבן של ניאנדרתלים מוצגים כיום במוזיאונים ברחבי העולם!

אנחנו ממשיכים לגלות עוד ועוד מינים של האדם. לפני עשר שנים בלבד, בשנת 2010, התגלה ,האדם הדניסובי." סיפרנו לכם עליו בפרק 6 בעונה הראשונה של פרונטירז.

הדניסובנים היו נפוצים באסיה עד לפני כמה עשרות אלפי שנים ונכחדו. עד היום עדיין לא נמצאו גולגלות ומעט מאוד עצמות והמידע שיש לנו עליהם מגיע מדגימות דנא. איננו יודעים כמעט דבר על האדם הדניסובי: לא איך הוא נראָה, לא כיצד הוא חי ואיך הוא רקד.

ריקוד…

האם יכול להיות שנגלה עוד מינים של אדם בעתיד? בהחלט.

אז איך בעצם האדם הנבון התפתח?

לפני כארבעה עשר עד שנים עשר מיליוני שנים, שושלת קדומה של קופי אדם התפצלה לשתי קבוצות בתהליך שנקרא יצירת המינים. מקבוצה אחת התפתחו האורנגאוטנים ומהקבוצה השנייה התפתחו הגורילות, השימפנזים והאדם. לשתי הקבוצות האלה היה אב קדמון משותף.

לפני עשרה עד שמונה מיליוני שנים השושלת התפצלה שוב: ענף אחד לגורילות, והשני לשימפנזים ולאדם.

מהקבוצה הזאת החלו להופיע מינים שנעו על האדמה. יתכן והקבוצה הזאת נאלצה לגמוע מרחקים גדולים והם התפתחו בצורה איטית ומותאמת לסביבתם להולכים על שתיים. בני אדם הם איטיים הרבה יותר מרוב החיות כשמדובר במרחקים קצרים, אבל אין אף חיה המסוגלת לרוץ למרחקים כפי שרצים בני האדם. סוס מסוגל לגמוע כעשרים קילומטרים ביום. מינים שונים בלבד של כלבים מסוגלים לרוץ מרתון אבל אין אף חיה המסוגלת לרוץ למעלה ממאה קילומטרים ויותר כפי שאדם מיומן מסוגל.

ההולכים על שתיים הלכו והתפתחו והמוח של הקבוצה הזאת גדל. אט אט בעזרת אבולוציה, הופיעו מינים שונים של האדם. ההומו ארקטוס, הומו הביליס הניאנדרתלים וגם ההומו ספיינס, או האדם הנבון המודרני. אתם. אבל אם היו כאן עוד מינים של בני אדם, לאן הם נעלמו?

כל המינים בואו לפה

משחקים מחבואים

קדימה הומו ספיינס סופר

יאללה כולם להתחבא

איפה הם? איפה כל המינים?

 

בני האדם האחרים נכחדו אט אט עם השנים בגלל סיבות רבות. אינינו יודעים מהי הסיבה המרכזית כי כמובן אף אחד מאיתנו לא חי אז ואנחנו לא יכולים לדעת בוודאות, אבל ישנן השערות רבות. חלק מהמדענים וההיסטוריונים חושבים שאנחנו גרמנו להיעלמות המינים האחרים בגלל החוזק והעוצמה שלנו. בזמן שמיני בני האדם השונים חיו להם על כדור הארץ, ההומו ספיאנס, האבות הקדמונים שלנו, התחילו לנדוד ברחבי העולם ולפגוש מינים שונים של אנשים. לבני האדם כיום יש גנים שונים שמקורם במינים האחרים של האדם, כנראה גם לכם. מדוע רק אנחנו שרדנו?

יתכן והשתלטנו על אזורי המחיה שלהם, אולי למדנו לאגור מזון בצורה יותר חכמה, יש השערות רבות. מה שאנחנו יודעים בוודאות זה שההומו ספיאנס ״השתלט״ על כדור הארץ, הרחיב את שטח המגורים שלו ושרד. המינים האחרים, איך לומר בעדינות… לא שרדו.  האדם הקדמון עזב את הקבוצה.

לפני בערך שתים עשרה אלף שנים התחילה תקופה בשם ״התקופה הניאוליתית״ – תקופת האבן החדשה. התקופה הזאת החלה עם המצאת החקלאות. עד אז, בני האדם היו ״ציידים-לקטים״, כל מה שהם עשו זה לחפש אחר מזון: אם זה מזון מהחי הם צדו אותו, ואם זה מזון מהצומח הם ליקטו אותו. לחלקם היה בית קבע עוד לפני שהחלו לעסוק בחקלאות, אך רבים נדדו בחיפוש אחר מזון ומחסה והיו עסוקים בהישרדות.

בתחילתה של תקופה האבן החדשה, הומצאה החקלאות – שטחים נרחבים עובדו, שתילים וצמחים נזרעו ולבני האדם היה מזון גם בלי לנדוד ממקום למקום. זה היה שינוי מאוד גדול בקיום של בני האדם על כדור הארץ. הציידים הלקטים הפכו לחקלאים. הם התיישבו בכפרים שהקימו, וטיפחו  גידולים שונים כמו חיטה ואפונה. הם גם רעו צאן ובקר ושתו את החלב שלהם. אט אט הם החלו לסחור  זה עם זה, המציאו מטבעות, פיתחו את השפה המדוברת והכתובה, למדו מתמטיקה, למדו לזהות את מהלך הכוכבים ואף לכתוב על קורותיהם ולחפש תשובות לשאלה  – מי אני?

עם השנים, מצאה האנושות גידולים ומשאבי טבע נוספים שעוזרים ומשפרים את חיי בני האדם. גידלנו מינים רבים מאוד של פירות, ירקות, דגנים… פיתחנו סוגי מאכלים שונים, למדנו כיצד לגדל מזון בצורה טובה יותר ובעצם הפכנו את צריכת המזון ליותר קלה ממה שהיה אז, כשהציידים-לקטים היו צריכים להשיג אוכל.

זוכרים את ארוחת הבוקר שדיברנו עליה בתחילת הפרק? דמיינו שהייתם צריכים להלך בטבע הפראי ולקטוף פירות או ירקות לארוחת הבוקר, להיזהר מחיות טורף ולצוד את ארוחת הערב שלכם. לא פשוט.

זה היה הסיפור של האנושות, מין אחד מתוך כל היצורים החיים על פני כדור הארץ, שהצליח לשנות את חייו וייעודו בזמן קצר יחסית לקיום של העולם הגדול שלנו. למין האנושי הזה קוראים הומו ספיאנס והוא  – אתם!

 

 

4 Responses

 1. נהנה להאזין אבל מר מלחי…התחילו הביאו הגיעו המריאו הזיזו האזינו וכולי מבטאים בחיריק.ח י רי ק זו הנקודה מתחת לאות הא.ולא בצרה.

 2. יובל, איך מתחילים להשמיע לילדים מגיל 16 עד 4 וחצי…היום הם תקועים לי במסכים…
  לפחות שיקבלו ערך.
  אתה מדהים

  1. תודה….
   קח אותם לנסיעה ושים להם ברקע הם יקשיבו לבד….
   או בלילה לפני השינה
   יש לי את אותה בעיה עם הילדים שלי….

   יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות