היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 440: להציל את הקופים! – סיפורן של ג'יין גודול ודיאן פוסי (היסטוריה לילדים)

המילה קוף מופיעה כבר בתנ"ך בספר דברי הימים -"אַחַת לְשָׁלוֹשׁ שָׁנִים תָּבוֹאנָה אֳנִיּוֹת תַּרְשִׁישׁ, נֹשְׂאוֹת זָהָב וָכֶסֶף, שֶׁנְהַבִּים וְקוֹפִים, וְתוּכִּיִּים".
 
ישנם כ-260 סוגים שונים של קופים בעולם והם נחלקים לקבוצות שונות. שתי הקבוצות המרכזיות הם קופים בעלי זנב כמו הבבון, המרמוסט, טמרין וקפוצ'ין לעומת קופים ללא זנב הדומים לבני אדם ונקראים קופי אדם. בקבוצה הזאת ניתן למצוא גורילות, אורנג אוטן והשימפנזה.
 

 

ג'יין גודול ודיאן פוסי היו שתי נשים שלא ידעו הרבה על קופים. אבל הן התאהבו בהם. השניים החליטו כל אחת בנפרד לעבור להתגורר באפריקה, עם שימפנזים וגורילות. התגליות של שתיהן שינו את הדרך שבה אנו מסתכלים על חיות ואפילו על עצמינו…

בפרק תשמעו כיצד הן הגיעו לאפריקה, מדוע חוקרים רבים התנגדו למחקרים שלהן ושני סיפורים על קופים צעירים בשם דיג'יט ופלינט שמזכירים ילדים קטנים…
בסוף הפרק ביקור קצר בספארי ברמת גן שם תשמעו סיפורים מרגשים על קופים וגורילות שגדלו בגן החיות.

האזנה מהנה!

 

 

 

 

לדף הפרק בכאן תאגיד השידור הישראלי – https://www.kan.org.il/Podcast/item.aspx?pid=19439

 

מתוך הפרק:

"ג'יין עקבה אחר קופה בשם פלו. ג'ין, כמובן, נתנה לכל הקופים את שמם. לפלו היו חמישה צאצאים ושמות כולם התחילו באות F – פיגן, פייבן, פרוייד, פיפי, ופלינט. פלו כבר הייתה מבוגרת כאשר ילדה את פלינט ולא היו לה הכוחות לחנך אותו כפי שחינכה את צאצאיה הבוגרים. כשפלו ניסתה לגמול את פלינט מיניקת חלב, הוא ייבב, השתולל, השליך את עצמו על הארץ וצרח עד אשר פלו הייתה נכנעה ואיפשרה לו לינוק.  פלינט פשוט סירב להפסיק לינוק! אם פלו סירבה להניקו היה מכה אותה ואף נושך אותה. לעתים פלו הייתה מחבקת אותו, לעתים סוטרת לו ולעתים אפילו נושכת אותו, אך בסוף היא תמיד אימצה אותו אל חיקה.  כשיבש החלב לפלו, היה פלינט נגרר אחריה לכל מקום וכאשר טיפלה באחד מצאצאיה האחרים – היה פלינט בוכה כיוון שתשומת לבה לא הייתה מופנת אליו. כעבור שנתיים, מתה האם פלו. קוראים רבים שעקבו אחר הרפתקאותיה של ג'יין גודול, בכו גם הם לשמע הידיעה ובעיתון הבריטי הסאנדיי טיימס פורסמה מודעת אבל על מותה של פלו. פלינט התאבל על מות אימו וכאב את מותה. הוא הפסיק לאכול ולשחק עם חבריו ושקע בדיכאון עמוק. עד מהרה נחלשה מערכת החיסון שלו, הוא הפך חלש יותר ויותר וחודש לאחר מות אימו, מת גם הוא, מצער. ג"ין סיפרה שהיה זה אחד האירועים הכואבים ביותר שחוותה בחייה."

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות