היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 433: מירוץ המכוניות המטורף של 1907 וההיסטוריה של המכונית (היסטוריה לילדים)

בשנת 1907 הכריז עיתון צרפתי כי בעזרת המכונית, כל אחד יכול להגיע לכל מקום שהוא חפץ ועתה יש לבדוק האם אפשר להגיע מסין לצרפת. כך החל לו מירוץ משוגע בן חמישה עשרה אלף קילומטרים.

כדי לספק דלק למכוניות, נשלחו שיירות גמלים שהתמקמו לאורך קו של טלגרף. לכל מכונית הצטרף גם עיתונאי וכך דווח בזמן אמת לעיתוני העולם על מצב המירוץ. 

עד מהרה הפך האירוע לתחרות בינלאומית ואנשים בכל מדינה עקבו אחר המכוניות ואחר המירוץ המשוגע הזה. בחלק מהמקומות שבהם עברו המשתתפים, אנשים לא ראו ולא שמעו על מכונית והם התפלאו מאוד לראות את ההמצאה החדשה! בכל מכונית היו מצרכי מזון רבים, אוכל, ערסלים וכלי נשק למקרה שיתקלו בשודדים. 

פרק על המצאת המכונית, מירוצי המכוניות המטורפים ועל העתיד של המכונית.

 

 

האזנה מהנה!

 

 

מתוך הפרק:

 

"…כבר בשנת 1769, המכונאי הצרפתי ניקולא-ז'וסף קונו (Nicholas-Joseph Cugnot) התקין מנוע קיטור על עגלה בעלת שלושה גלגלים. המנוע סובב את הגלגלים וקונו המציא, למעשה, את המכונית הראשונה! היא נעה במהירות של… שלושה קילומטרים וחצי לשעה. זה קצב של הליכה רגילה… "המכונית הראשונה" הייתה זקוקה לפחם רב כדי לחמם את המים לכדי קיטור, המנוע שלה היה ענק, כבד, רועש מאוד ופלט עשן סמיך. לא פלא שאנשים העדיפו להישאר עם המרכבה הרתומה לסוס. לפחות בינתיים…"

"… בשנת 1885, הצמיד גוטליב דיימלר הגרמני מנוע לאופניים ויצר את האופנוע הראשון בעולם. אבל הוא לא היה היחיד, שמעתם פעם על קרל בנץ? שמעתם אולי על אריק ובנץ? גם לא?"

 

"…בשנת 1907 הכריז עיתון צרפתי כי בעזרת המכונית, כל אחד יכול להגיע לכל מקום שהוא חפץ ועתה יש לבדוק האם אפשר להגיע מסין לצרפת, או ליתר דיוק מהעיר שנחאי עד לפריס, מרחק של חמישה עשרה אלף קילומטרים. בתחילה נרשמו לאירוע כארבעים משתתפים אך רק חמישה שלחו את המכונית שלהם באוניה לסין. המכוניות היו אמורות לנסוע יחד והצוותים היו אמורים לעזור זה לזה להגיע רחוק ככל האפשר. למעשה היה רק חוק אחד – כל רכב שיצלח את התחרות, יזכה בבקבוק שמפניה. מעבר לכך לא היו חוקים. 

כדי לספק דלק למכוניות, נשלחו שיירות גמלים שהתמקמו לאורך קו של טלגרף, מכשיר להעברת הודעות למרחקים. לכל מכונית הצטרף גם עיתונאי וכך דווח בזמן אמת לעיתוני העולם על מצב המכוניות. 

עד מהרה הפך האירוע לתחרות בינלאומית ואנשים בכל מדינה עקבו אחר המכוניות ואחר המירוץ המשוגע הזה. בחלק מהמקומות שבהם עברו המשתתפים, אנשים לא ראו ולא שמעו על מכונית והם התפלאו מאוד לראות את ההמצאה החדשה! בכל מכונית היו מצרכי מזון רבים, אוכל, ערסלים וכלי נשק למקרה שיתקלו בשודדים…" 

"אז כיצד תיראה המכונית במאה ה-21? כבר היום קיימות מכוניות חשמליות, שקטות וירוקות. ישנן גם מכוניות אוטונומיות ללא נהג אנושי. עשרות אלפי מכוניות שכאלה כבר פועלות בכל רחבי העולם. הן נשלטות על ידי מחשב וראדאר שסורק מיליוני פריטים בשנייה. המחשב יודע להיזהר מסכנות, לעצור מתי שצריך והואאינו קורא הודעות בזמן הנסיעה…. כך שמומחים מעריכים כי הנסיעה בעזרת רכב אוטונומי, רכב שיודע לנסוע לבדו, היא בטוחה הרבה יותר מאשר רכב עם נהג אנושי."

מחקר כתיבה, עריכה ומתדלקים ראשיים –  – תומר שלוש ויובל מלחי

עריכת לשון וממציאת התא הזה של המשקפיים –  דינה בר מנחם

מיקס, אפקטים וממציאת הרדיו במכונית – רחל רפאלי

הפקה והאנשים שהבטיחו לי אוטו חדש – רני שחר ואייל שינדלר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות