היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 431: רחל אהובתי – רחל ינאית בן-צבי (היסטוריה לילדים)

אחרי שגמרתי לעבוד על הפרק הזה, קראתי בשקיקה את ספרה של רחל ינאית בן צבי, 'אנו עולים'. הספר הוא מסע בזמן אל ארץ ישראל שלפני 110 שנים. כל כך התרגשתי מהספר שלה, שהוא בקרוב יעלה כפרק למבוגרים. במהלך הקריאה התאהבתי ברחל.

בפרק לילדים אספר על רחל ועלייתה ארצה, השנים הקשות, ההליכה יחפה מירושלים לגליל וליפו, סג'רה, הקמת ארגון השומר, מלחמת העולם הראשונה, על העצים הירוקים של ירושלים, העלאת נערות מדמשק ועל היותה אם שכולה.

מאוחר יותר רחל ינאית לא הסתפקה בלהיות אשת הנשיא, אלה דאגה ועזרה לרבים מהעולים החדשים. היא אהבה את עמה אהבה עזה. כזאת שמוצאים רק בספרים ישנים.

האזנה מהנה!

קטע קצר מהפרק:

"רחל ינאית בן צבי כתבה מכתבים לאמה שושנה על ארץ ישראל. באחד הימים קיבלה מכתב מאמה בו הודיעה לה כי היא עולה לארץ בעקבותיה. בשנת 1909 פגשה רחל את אמה ואחותה בנמל יפו. הן נסעו ברכבת לירושלים. רחל זיהתה את האכזבה שניכרה על פני אמה כשראתה את הגבעות החשופות בדרך.

כשהגיעו לירושלים ראתה  אמה של רחל את תנאי המחייה, המגורים הצפופים והדלים והתפרצה – איך אתם גרים במקום כה עלוב? איך אפשר לחיות ככה?

באחד הימים הלכה שושנה, אמה של רחל, לבקרה בהפתעה בגימנסיה. היא הייתה גאה בביתה המורה. משהציצה פנימה ראתה אותה שוטפת את הרצפה יחד עם מורה נוסף. אמה רצה הביתה ופרצה בבכי. "ובבית נפתח מקור דמעותי ולבי מר עלי. לכך הגענו? מורה ושוטפת רצפות?"

עד מהרה התאקלמה שושנה ואף סיפרה – "בתי הקטנה נתקבלה לגימנסיה. וזאת בלי כסף-שוחד, בלא צרות ויסורים. מוזר ולא רגיל היה הדבר בעיני. אכן, אנו באמת בארצנו."

רחל ינאית (לישנסקי) בת 13

 

  • מחקר כתיבה עריכה ולא התקבלו לארגון השומר – תומר שלוש ויובל מלחי
  • עריכת לשון ואכילת פלפל ממש חריף – דינה עשן מהאוזניים בר מנחם
  • מיקס, אפקטים והנכדה של רחל ינאית – רחל ינאית רפאלי
  • הפקה והאנשים שחששו להתנדב לגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה – רני שחר ואייל שינדלר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות