פרק 297: לפעמים בנקים מזכירים לי סוחרי סמים – שיחה משוגעת עם הכלכלן רימון חייט

רימון חייט, הוא כלכלן ויועץ כלכלי. הוא סיפר לי איך כל הזמן מנסים לעבוד עלינו ואנחנו לא שמים לב.

רימון הסביר לי מדוע המחיר למשתכן אינו מיועד לזוגות צעירים, מה יקרה למחירי הדירות בשנים הקרובות, מדוע בנק דומה למגרש מכוניות משומשות או לסוחר סמים, מדוע יועץ משכנתא הוא הכל חוץ מיועץ, מה הקטע של פגישות חינם בנושא ביטוח חיים, מדוע בנק ישראל דרש מישראכרט להוריד את הפרסומת להלוואה לסגירת המינוס, מה מסתתר מאחורי הלוואה ב-0% ריבית, איך לבחור ביטוח לרכב מבלי שיבלבלו לך את המוח, מדוע חסכון לילדים הוא רעיון גרוע וכל מיני טיפים לחשיבה כלכלית והגיון בריא.

פרק שהוא שיעור לחיים.

האזנה מהנה!

 

 

 

 

 

Check Also

פרק 295: אמא! זה אני! סיפורו המדהים של אפי טלבי שנפל בשבי במלחמת לבנון הראשונה

אפי טלבי נפל בשבי מחבלים בתחילתו של מבצע שלום הגליל, לימים מלחמת לבנון הראשונה. אפי …

2 comments

 1. במילה אחת אכזבה. שטחי. מלא פרסומות. מטעה!!! לדוגמא להגיד שיותר נכון "לא לקנות דירה" לכל אחד בכל זמן זה ייעוץ נוראי (שלא לדבר שמאז קום המדינה זו העיצה הכי גרועה ולא נכונה). זו ספקולציה במקרה הטוב, שרימון בעצמו סתר ואמר שמאוד יכול להיות שמחירי נדלן יעלו. להגיד מה לא זה קל, צריך להגיד מה כן. חייבים לסייג את העיצות הללו, כי אנשים עלולים להתייחס אליהן ברצינות.
  ודרך אגב, בענייני היסטוריה אני והילדים מתים על הפודקאסט.

  • גידי שלום ותודה על האזנה. לדעתי דיון כלכלי ראוי שיכיל עובדות מספריות. מטבע הדברים בראיון שהוקלט בצורה פחות או יותר חיה (לא ממש ידעתי מה יהיו השאלות ולא עצרנו לחשוב או לחפש מספרים בגוגל) השיחה הייתה כללית. אבל אם לדעתך היא הייתה במילותיך שטחית אז המינימום הוא לגבות את דעתך בעובדה או שתיים. לאחר שזה נאמר אתייחס לדברים.
   ראשית, חד משמעית היו הרבה תקופות "מקום המדינה" בהן העצה לא לרכוש דירה הייתה עצה מצוינת. ראה למשל כתבה ב- YNET על "משבר מחירי הדירות" – ירידת מחיר מתמשכת הפוגעת בקבלנים https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-565269,00.html. כלומר מי שרכש דירה ב- 1995 והתגרש (דוגמה למצב של מכירת דירה בלי רכישת דירה במקומה) סתם רצה למכור דירתו, מכר אותה במחיר נמוך ממחיר הרכישה. הוסף לכך את העובדה שבשנים אלו ריבית המשכנתה הייתה מעל 7% (מקור: https://www.boi.org.il/he/BankingSupervision/Data/Pages/MorgageRate.aspx) ותבין את גודל השבר של אותן משפחות. כשאתה אומר "מקום המדינה" אני מציע להחליף זאת ב- "עשר השנים האחרונות". תחזית לפי עשר שנים זה דבר מסוכן. היא יכולה להתקיים ויכולה שלא. ניסיתי לשקף זאת בדבריי ואני מציע גם לך מידה של חוסר ביטחון או ספקנות בקביעותיך. יתירה מזאת, גם בעשור שמאז 2008 בו עלו משמעותית מחירי הדירות לא בטוח שעצתך היא עצה טובה. גם אם אתייחס לעשור האחרון והחריג, אני מזכיר את דבריי שתמיד יש להסתכל על החלופות ולא רק על מה שעשינו. מדד S&P היה בפברואר 2008 ברמה של 1342 והיום ברמה של 2774 (מקור – https://www.marketwatch.com/investing/index/spx/historical). כלומר אם הייתי שם את הוני במדד המניות במקום בדירה הייתי מכפיל אותו. אז אמנם בעשור האחרון והחריג דירה הניבה יותר אבל כאמור, אין בכך שום עדות לעתיד לבוא. אם מכלילים כפי שעשית וקובעים שלכל אחד בכל זמן כדאי לקנות, בהחלט אפשר לסבך משפחות בדברים שיביאו להם צרות עתידיות גדולות הרבה יותר ולבסוף הן עלולות למצוא עצמן ללא דירה וללא הון.

   דרך אגב מה דעתך על שאר הנושאים עליהם שוחחנו?
   שוב תודה, רימון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *