היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 295: אמא! זה אני! סיפורו המדהים של אפי טלבי שנפל בשבי במלחמת לבנון הראשונה

אפי טלבי נפל בשבי מחבלים בתחילתו של מבצע שלום הגליל, לימים מלחמת לבנון הראשונה. אפי לא האמין שיבוא יום ויחזור הביתה. הוא החל לחשוב על הדברים הקטנים, על מוזיקה ועל נס קפה. וגם על אמא שלו שבטח חושבת שהוא מת. אפי חשב לשים קץ לחייו, אבל מחבל אחד שינה הכל.

ואז קרה נס.

סיפור מרתק ובלתי נתפס עם מסר מיוחד בסופו.

האזנה מהנה!


 

 

 

12 Responses

  1. תודה רועי. בהחלט היה מרגש לראיין ולערוך את הפרק. סיפורים כאלה אני מחפש עכשיו.

   יובל

 1. היי יובל,זה בהחלט היה אחד הפרקים המיוחדים! תודה רבה!
  בנוסף, שמחתי לשמוע שהחל מפרק 300 יהיה דגש יותר על סיפורים אישיים. אהבתי!
  המשך להפתיע ולרגש אותנו. תודה רבה מאד!

 2. יובל, תודה רבה על הפרק. את הקרב המדובר אני מכיר עוד מהילדות שלי. לצערי, איבדתי בו את בן דודי, סרן ארז לב. את שמות חלק גדול מהמוזכרים בשידור הכרתי מימי הזיכרון והאזכרות כיוון שההורים השכולים נהיו חברים.
  רק עכשיו כשקראתי עוד על הקרב כאן –
  "במלחמת לבנון הראשונה לחמה החטיבה, בפיקודו של אל"ם עמוס קוצר, תחת פיקוד עוצבת הגליל שעליה פיקד יצחק מרדכי[3]. ב-3 ביוני 1982 נעה פלוגה ב' של גדוד 450 למארב בלבנון. במהלך תנועת הכוח, בין קריית שמונה למטולה נפלה קטיושה על רכבי הגדוד, ומפגיעתה נהרג סמל אורי בילנסקי. גדוד הצנחנים של בית הספר למ"כים (גדוד 450) בפיקודו של סא"ל אורי גייגר לחם תחת פיקוד חטיבת השריון 211 הסדירה שהייתה בפיקודו של אל"ם אלי גבע. במהלך הקרבות ב-6 ביוני נקלע גדוד 450 ללחימה עזה בצומת אל-בץ ממזרח לעיר צור. בלחימה נהרגו שישה לוחמים: טוראי אייל נוי, סמל שמעון בן יתח, סמל יורם ביטון, סגן חנן שפיגל, שהיה קצין הקשר של הגדוד, סא"ל אורי גייגר, המג"ד, וסמל ראשון משה שוקרון. המחבלים לכדו את גייגר ושוקרון כשהם פצועים, הרגו אותם והשליכו את גופות השניים לבור מים. את מקומו של גייגר מילא יצחק איתן[4][5]. בהמשך הלחימה איבד הגדוד לוחמים נוספים, ובהם מ"פ סרן קובי אלזרע ,סמ"פ סרן ארז לב, סמל חן שטנר וסמל משה קזמירצ'י." מקור:
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%98%D7%99%D7%91%D7%AA_%D7%91%D7%99%D7%A1%D7%9C%D7%9E%22%D7%97
  הבנתי את עוצמת הלוחמים שבקרב אחד, במקום שהיה אמור להיות נקי, הם איבדו את המג"ד, המ"פ, הסמ"פ ועדיין המשיכו הלאה. יהיה זכרם של המתים ברוך וכל הכבוד לטלבי שצלח את השבי הקשה ומצא עוז לנצל הזדמנות לצאת ממנו.

 3. יובל, כהרגלך בקודש – פרק נהדר ועשוי היטב. רציתי לשאול – יש נעימה מלנכולית כזו שמלווה את הפרק, מה שמה? מי האומן? רוצה להכניס להשמעה בספוטיפיי. תודה רבה!

  יוסי ביטון
  מאזין ותיק

 4. הייתי זה שהגשים לו את החלום.

  הבאתי את תא"ל איציק מרדכי במסוק סייפן לאסוף את טלבי ולהחזירו לארץ.

  צלצלתי לטלבי בעקבות שמיעת הפודקאסט והתברר לנו שנולדתי באותו רחוב בו הוא משמש כיום כמורה בקריית ביאליק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות