היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 240: האקרים רוסיים משנים את העולם – שיחה עם החוקר אופיר בראל

האם האקריים רוסיים ניסו לשנות את תוצאות הבחירות באירופה ובארצות הברית? האם הם פועלים כיום בחשאי בעשרות מדינות ברחבי העולם, ומנסים לשנות את המצב לטובתם?

ישבתי לשיחה עם אופיר בראל, חוקר במכון למחקרי בטחון לאומי והמרכז הבינתחומי בהרצליה. אופיר חוקר את נושא ההאקרים הרוסיים והמעורבות שלהם באירועים סביב העולם.

בין השאלות ששאלתי – האם האקרים רוסיים שינו את תוצאות הבחירות בארצות הברית? האם הם השפיעו על תוצאות משאל הברקזיט? האם הם ניסו להשפיע על אירועים בעולם דרך משחק הפוקימון גו? האם הם פועלים ברגע זה ממש?

הכל בראיון המרתק עם אופיר.

האזנה מהנה!

מוזיקה
Exotic Battle – Kevin Macleod
Dangerous – Kevin Macleod
Carny's Dance – Kevin Macleod

Russian Hacker's song – Russia Friends

 

 

 

 

 

2 תגובות

 1. יובל שלום,

  אני מקשיב בהנאה לפודקסט ומחר ואני בפיגור רציני רק היום סיימתי להקשיב לפרק על ההאקרים הרוסיים כך שאני באיחור של חמש שנים…
  אני חייב להגיד לך ואני מקווה שלא תעלב אבל במרחק הזמן ומה שמתגלה ממש בימים אלה, חלק ממה שדיברתם בנוגע לטראמפ נראה קצת מביך. במקרה ואינך עוקב אחרי הארועים בארה"ב (או שאתה מתעדכן דרך הניו-יורק טיימס ונציגהם בארץ נדב אייל ושות' שמנסים להרוג את הסיפור) הרי שמתפרסם עכשיו דו"ח דורהם של הקונגרס הקובע שאובמה ואנשיו השתמשו בסוכנויות האכיפה והביון שלהם על מנת לסייע לקלינטון בבחירות. "תיק סטיל" המפורסם שניסו להוכיח באמצעותו שטראמפ הוא סוכן רוסי בכלל הוזמן ע"י המפלגה הדמוקרטית ואנשי אובמה דאגו לכך שהבולשת האמריקנית תנהל חקירה של שנים על סמך התיק הזה שכולם ידעו שהוא מפוברק. בצורה כזו מנעו מטראמפ לגלות מי ניסה לתפור אותו וככה תיחזקו את עננת החשדות מעל טראמפ לאורך כל שנות כהונתו. במהלך הפרק דיברתם על ה"חקירות נגד טראמפ" ועכשיו ברור לגמרי שלא היה שום דבר חוץ מהנסיון המבוהל של הבולשת להרחיק ממנה את העניין. הם היו פשוט בטוחים שקלינטון תיבחר ואף אחד לא יתפוס אותם אף פעם.
  האם הרוסים ניסו להתערב בבחירות בארה"ב? סביר להניח שכן. אבל ארה"ב מתערבת באותה צורה במדינות אחרות כולל אצלנו. אלה ואלה ציניים באותה המידה וגם לארה"ב יש נסיון רב בהפלת משטרים ברחבי העולם. לא נכון לראות בהם את צדיקי הדור. ניתן גם לטעון שהרוסים היו מעדיפים שטראמפ לא יבחר כי הם תופסים אותו כמנהיג חזק שיעמיד את ארה"ב על רגליה אחרי תקופת אובמה. כל ניתוח אינטרסים הוא בעצם עניין של פרשנות ויכולות להיות דעות שונות.
  אני בוודאי לא מומחה בנושא. אם אתה מעוניין לקבל מידע רב יותר אתה יכול לחפש את הפרקים הרלוונטים אצל גדי טאוב ב "שומר סף". כמו למשל הפרק הזה שעסק בעניין כבר לפני שלוש שנים: https://www.youtube.com/watch?v=x3kGiwCTmrM

  בברכת חג שבועות שמח,

  איתי מאירי

  1. איתי תודה על התגובה.
   בגדול אני לא מתעסק בפוליטיקה אבל כן נמצא בקבוצה מגוונת של עיתונאים ולומד משם הרבה מאוד.
   אני כבר לא זוכר מה אמרנו בפרק זה היה לפני כמה שנים טובות.
   אני לא יודע מה המקורות של גדי טאוב אבל הנה כתבה מהניו יורק טיימס על החקירות נגד טראמפ:
   https://www.nytimes.com/article/trump-investigations-civil-criminal.html
   לא ממש רוצה להיכנס מעבר לזה.

   תודה!

   יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות