היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 223: מלחמת העולם השנייה – פרק 4 – 'פרוץ המלחמה'

הבגידה בפולין וכיבושה ע"י גרמניה וברה"מ, בליצקריג, המלחמה המדומה – זיצקריג, הברחת הזהב הפולני למערב, מלחמת פינלנד-רוסיה, עליית צ'רצ'יל לשלטון וכיבוש נורבגיה ודנמרק.

"בחודש אוגוסט 1939 עמד הצבא הגרמני בשערי פולין. ברחבי העולם רבים היו בטוחים כי מלחמה גדולה הולכת וקרבה. שליט גרמניה אדולף היטלר האמין כי בריטניה וצרפת, למרות אזהרותיהם, לא יעשו דבר אם יפלוש לפולין, בדיוק כפי שקרה קודם לכן כאשר פלש לאוסטריה ולצ'כוסלובקיה.

בבתי הקפה ובברים של ורשה הפולנים הפטריוטים היו שקועים בפנטזיות. השיחות היו ערניות מתמיד. כתב של ה"ניו יורק טיימס" כתב מהבירה הפולנית: "כשאתה שומע את האנשים מדברים, אתה חושב שפולין, ולא גרמניה, היא ענק התעשיה."

הפולנים קיוו כי הבטחות צרפת ובריטניה בעניין עזרה לפולנים, ישכנעו את הגרמנים שלא לפתוח במלחמה. ,אם זו בכל זאת תפרוץ,הפולנים האמינו כי בריטניה וצרפת יפתחו במלחמה נגדה ויביאו לסיום מהיר של הקרבות. בנוסף, הצבא הפולני היה צבא עצום בעל מיליון חיילים, והפולנים האמינו כי בעזרת רוחם יוכלו לעצור את הוֶורמָאכְט, הצבא הגרמני של גרמניה הנאצית. הם לא תיארו לעצמם מה עומד להתרחש…"

מחקר, כתיבה ועריכה – קרני דינטי ויובל מלחי

עריכת לשון – דינה בר-מנחם

מפיק ראשי – רני שחר

עריכה מוזיקלית – סופה סטודיו

חינוכית – שרון ויינברג שפיגלר

 

 

 

 

 

4 Responses

 1. בעניין הצוללות הגרמניות מה שנקרא להקת הזאבים-לא מובן לי היכן הצוללות של בנות הברית…לברטניה ,ארה"ב,צרפת לא היו צוללות?

  1. בוודאי שהיו להם. אלא שבאותה התקופה, החימוש הראשי של הצוללות היה טורפדו פרימיטיווי לא מונחה שידע לעשות רק דבר אחד – לרוץ ישר ןבעומק שנקבע מראש אל המטרה קרוב לפני הים. מצב של צוללת הצדה צוללת אחרת במעמקים היה בלתי אפשרי. בנוסף, הצוללת תתקשה מאוד מאוד לירות טורפדו על ספינת קרב ולפגוע בה מכיוון שכושר התמרון, התאוצה והתאוטה של ספינות מלחמה אפשר להן לחמוק מטורפדו טיפש.

   הטורפדו והצוללת היו אימת ציי הסוחר – מובילי הגייסות, הטנקים, ספינות תובלה ומיכליות דלק – כבדות, מגושמות, חסרות כושר התחמקות מטורפדו עקב משקלן העצום ומנועיהם החלשים.

 2. תודה ממאזין קבוע!
  מה שלא היה מובן לי, ולצערי לא מוסבר בפרק, זה למה היה צריך לפנות את הכוחות מדנקירק? היו שם לבעלות הברית כמעט חצי מיליון חיילים עם המון ציוד, בשעה שצרפת עדיין נלחמה. למה במקום לפנות לא לפתוח במתקפה? הגרמנים היו מוצאים את עצמם מותקפים מצפון ומדרום (בצרפת), לא?

  1. השאלה כאן היא – מהו הציוד שהיה בידי החיילים שהתרכזו בדיונקרק? ללא ארטילריה כבדה, טנקים יעילים (הטנקים הבריטים בתחילת אותה המלחמה היו גרועים. פשוט אסון טכני על 2 זחלים), אימון וארגון הגייסות לבוצוע התקפה – כל נסיון לצאת במתקפה נידון לכשלון. בנוסף המפציצים הטקטיים של הבריטים הפיירי באטל והבלנהיים היו גרועים ולא יעילים בהגשת סיוע קרוב לכוחות. לעומתם אצל הגרמנים גם היו מטוסים יעילים ביותר בנושא – גם הטייסים שלהם היו מאומנים טוב יותר וארגון שיתוף הפעולה באלחוט אוויר-קרקע היה פשוט פנטסטי. הכוחות הבריטים שנלכדו בכיס דינקרק פשוט לא היו בליגה של הגרמנים בכדי לבצי התקפה יזומה כלשהי נגדם. גם ככה הם בקושי הצליחו לברוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות