היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 218: וינסטון צ'רצ'יל – האיש שהציל את העולם – היסטוריה לילדים

 

ווינסטון צ'רצ'יל היה מנהיג בעל אישיות ייחודית, שחי בבריטניה לפני כמאה שנה. צ'רצ'יל היה בן אצולה, מדינאי, פוליטיקאי, איש צבא, עיתונאי, היסטוריון, צייר ואדם שאהב את החיים הטובים. הוא השתתף בשתי מלחמות העולם, והיה אדם צבעוני, בעל יכולת כתיבה נדירה ונואם מוכשר שהטביע את חותמו על העולם שאנו חיים בו כיום.

בנאומו המפורסם ביותר אמר את המילים הבאות:

"אנחנו נמשיך עד הסוף. אנחנו נילחם בצרפת, נילחם בים ובֿאוקיינוס, נילחם בבֿטחה ובֿכֿוח מוגבר באוויר; אנחנו נגן על האי שלנו, ויהיה המחיר אשר יהיה. נילחם בחופים, נילחם בנקודות הנחיתה, נילחם בשדות ובֿרחובות, נילחם בגבעות. לעולם לא ניכנע."

מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחי

עריכת לשון: סמדר כהן

עריכת סאונד: אסף רפפורט

הפקה: רני שחר, איל שינדלר

 

 

 

צ'רצ'יל ידע כי המשימה העומדת לפני העם הבריטי, שנשאר לבדו במלחמה נגד היטלר וגרמניה הנאצית, הייתה לא פשוטה. הוא נאם באוזני העם הבריטי ואמר:

הבה נצא למלא חובותינו ונפעל כך, שגם אם האימפריה הבריטית וחבר העמים שלה ישרדו עוד אלף שנים, עדיין יאמרו האנשים: " זו הייתה שעתם היפה ביותר".

נאומיו של צ'רצ'יל נטעו תקווה בלבותיהם של הבריטים ושל מתנגדים אחרים שקמו לנאצים. בריטים רבים הימשיכו בשגרת חייהם, אף שעריהם הופצצו בידי הגרמנים לילה אחר לילה. הטייסים הבריטים נלחמו בעוז בטייסי הקרב הגרמנים, מעל שמי לונדון, וצ'רצ'יל אמר על הטייסים הבריטים כי הם מחוללים מפנה של ממש במלחמת העולם הודות לגבורתם ומסירותם:

"במסגרת מאבקים בין בני אנוש", אמר צ'רצ'יל "מעולם לא חבו רבים כל כך, הרבה כל כך, למעטים כל כך. כל הלבבות יוצאים אל טייסי הקרב שלנו, שאת מבצעיהם המרהיבים אנו רואים במו עינינו יום אחר יום."

תגובה אחת

  1. המרחק האווירי בין תל אביב לקריית שמונה הוא כ130 ק"מ. גם אם תאריך את המרחק בגלל שאי אפשר ללכת בקו ישר את הדרך, אתה לא מגיע אפילו קרוב ל-480 ק"מ. כל המדינה בקו אווירי, ממטולה עד אילת, לא מגיעה ל – 480 ק"מ!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות