היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 211: מהטמה גנדי – היסטוריה לילדים(ומבוגרים) שרוצים לשנות את העולם

מהטמה גנדי היה עורך דין פשוט שנלחם בגזענות ולאחר מכן בשלטון הבריטי בהודו, בפעולות לא אלימות, והביא לשינוי עצום בעולם בו אנו חיים. עד היום הוא אחד האנשים הנערצים בעולם.

מחאתו של גנדי נקראה סָאטְיָאגְרָהָא. פירוש המילה ההינדית "סָאטְיָאגְרָהָא" הוא דְבֵקות בָּאמת. גנדי האמין שתגובה אלימה, כמו מהומות והתפרעויות, אינה מֶעידה על גבורה, תעוזה או אומץ. למעשה, כאשר אדם נתקל באי-צדק וְאלימות, התגובה האמיצה ביותר בעיניו – היא אי-אלימות. גנדי האמין שרק כך אפשר לְעורר את הרגש המוסרי אצל בני הָאדם הַמתנהגים בצורה לא צודקת.

האזנה מהנה!

אהבתם את הפרק? רוצים שנקליט פרקים נוספים של היסטוריה לילדים? אל תשכחו לדרג אותנו ב-itunes ולעזור לנו להמשיך לפעול.

  • כתיבה – תומר שלוש

  • עריכת לשון – סמדר כהן

  • עריכת סאונד – אסף רפפורט

  • הפקה – רני שחר ואייל שינדלר

  • עריכה וקריינות – יובל מלחי

הפרק הזה מיועד לילדים ולכן לא נכנסתי לבעיות שיש לגנדי עם העם היהודי או יותר נכון לעם היהודי עם גנדי. גנדי האמין שהיהודים צריכים לפעול באי-אלימות כנגד הנאצים וקרא להם לנהוג כך לאחר ליל הבדולח. משנודעו מעשי הנאצים בשואה, שלמעשה הפכו את תורתו של גנדי ללא רלוונטית, טען גנדי כי היהודים היו צריכים לקפוץ מצוק, מפני שהדבר היה מעורר את העולם לפעולה.

מצד שני גנדי נלחם נגד הבריטים ועורר את העולם לפעולה כנגד הקולוניאליזם הבריטי שהיה גם כאן בא"י. אחד התנאים של רוזוולט בכניסה למלחמת העולם השנייה לצד צ'רצ'יל ובריטניה, היה כי בריטניה תוותר על השאיפות הקולוניאליסטיות שלה ברחבי העולם. מאבקו של גנדי עזר גם לעם היהודי לבסוף, ולא פלא שדוד בן גוריון תלה תמונה שלו מעל מיטתו.

לא נכנסתי בפרק לסיפורו של גנדי והעם היהודי, מפני שזה חומר לפרק של 'קטעים בהיסטוריה' ולא של 'היסטוריה לילדים'.

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות