היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 174: קפה, חשיש, פיראטים ומגיפות – על החיים בא"י לפני 300 שנה – חלק 1

לפני כמה מאות שנים החיים כאן היו אחרים לגמרי. מול חופי הארץ הפליגו שודדי ים אכזריים, בדרכים ארבו שודדי דרכים והמצב הביטחוני היה בכי רע. יהודים, מוסלמים ונוצרים התגוררו אז באותם יישובים והם סבלו ממגיפות שפרצו שוב ושוב. נוסעים שהגיעו לכאן בין השנים 1500-1700 תיארו את שראו. כיצד מכינים קפה כמו שצריך, מה הגישו בבתי הקפה ומדוע אנשי הדת המוסלמים והיהודים שנאו את אותם בתי הקפה.  

הנוסעים סיפרו כיצד ריפאו כאן מחלות, על היחסים בין היהודים למוסלמים והנוצרים, מה עישנו ואיך, על ממתקים, בתי המרחץ, הכנת סבון, איפור, מה קנו בשוק, על החקלאות, המסחר ועוד ועוד.

ד"ר יעל בוכמן אספה את סיפורי הנוסעים המרתקים הללו, לספר נהדר בשם 'פיראטים, פלחים ופאשות'. זהו אחד הספרים האהובים עלי מפני שהוא מספר בפשטות מה היה קורה אילו נולדנו כאן לפני כמה מאות שנים ועד כמה ברי מזל אנחנו כיום.

אני תמיד אומר שאם אתם רוצים לדעת כמה רע כאן תקראו עיתון, אם אתם רוצים לדעת כמה טוב כאן, תקראו ספר היסטוריה. אז במיוחד בשבילכם, ובתודה גדולה לד"ר יעל בוכמן, הנה סיפורה של ארץ ישראל ומנהגי תושביה לפני כמה מאות שנים.

בסוף התכנית פינה חדשה של הד"ר רוביק רוזנטל 'גלגולה של מילה'. 

כפי שהבטחתי בפרק מבצע מיוחד למאזיני 'קטעים בהיסטוריה'   – ספרה של ד"ר יעל בוכמן ב55 ש"ח בלבד כולל משלוח. הנחה של חצי מחיר למאזיני התכנית!  

להזמנת ספרה של ד"ר יעל בוכמן לחצו כאן

הפרק מלווה בשירים מהדיסק החדש של להקת Light in Babylon. לרכישת הדיסק לחצו כאן.

 

 

הפרק הוקלט באדיבותה של חברת סייבי, מיזם כלכלי-חברתי עצמאי ואובייקטיבי, שמטרתו לעזור לציבור החוסכים והמבוטחים בישראל. לא בטוחים שאתם חוסכים נכון לפנסיה? חושבים שאתם משלמים יותר מדי על ביטוחים מיותרים? כנסו לאתר SAVEY.CO.IL ותתחילו לחסוך יותר.

יפו, 1839 דיוויד רוברטס

הר תבור, דיוויד רוברטס, 1844

 

הכרמל, דייוויד רוברטס, 1839


4 תגובות

  1. יש לי את הספר. הוא נהדר! מאוד קריא, מסודר היטב לפי נושאים, ממש אוצר! לא חלמתי שהתקופה הנ"ל מעניינת כ"כ, משום שרבות דובר על תקופות אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות