היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 143: המרגל שיצא לחופשי – ערן סיקורל על ג'ונתן פולארד

פרק אורח של ערן סיקורל, עורך חדשות החוץ של קול ישראל.2021014-18

על הפרשה שטלטלה את ישראל וארה"ב בשנות השמונים, למי הציע פולארד את המידע לפני ישראל, מדוע נאלצה ישראל להתקין מכונות צילום מיוחדות, כיצד נתפס פולארד, מדוע לא שוחרר במשך כל השנים ומה עשה יצחק רבין שעצבן את האמריקאים.
"בעבר התנגדתי לשחרור פולארד, אך כעת לאחר שעברו למעלה מ־20 שנה, וכיוון שמדובר במדינה ידידותית, אני סבור כי יש לשחררו במסגרת היחסים התקינים בין שתי המדינות."
~ ג'יימס וולסי, ראש ה־CIA לשעבר ,מתוך ראיון בכנס הרצליה נובמבר 2007

 

 

3 תגובות

  1. כתבה מרתקת וממצה . היום ברור לנו כי את כמות השטויות והטמטום בפרשה זאת אפשר להשוות אולי רק לטמטום ולקבלת ההחלטות ההזויות שליוו את פרשת "עסק הביש" בשנות ה-50. עם זאת, ם הייתי מדגיש מספר דברים :
    א. קספר ויינברגר שר החוץ האמריקאי אנטישמי שהוזכר כמי ש"תרם" לביטול עיסקת הטיעון היה אנטישמי ושונא ישראל עד כדי כך ,שדיפלומטים ישראלים נימנעו להיפגש עימו לפגישת עבודה .היום ברור מעל לכל ספק כי "שיקוליו" ולחציו להחמרת עונשו של פולארד היו אנטישמיים טהורים .
    ב. לא הוזכרה כלל שאלת ה"נאמנות הכפולה" ,שהביאה את מרבית יהדות ארה"ב להתנער מפולארד מחד ומיליוני אמריקאים שראו בו בוגד מוחלט מאידך .
    ג. כנראה שגם העובדה שבבית המשפט ישב שופט יהודי ,"תרמה" למתן עונש מכסימלי לפולארד ללא מתן אפשרות קיצור או ערעור . (שוב עניין "הנאמנות הכפולה" ). רבים סבורים היום כי לולא שופט היהודי ששפט את אתל ויוליוס רוזנברג, "מרגלי האטום" ,שנדונו בתחילת שנות ה-50 למוות בגין העברת סודות האטום לבריה"מ ,לא היה מוטל עליהם גז"ד מוות . (מרגלים שגרמו נזקים גדולים בהרבה משני המרגלים ההזויים האלה ניתפסו נישפטו וניכלאו אך ,ואיש מהם לא נידון למוות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות