עובדות מדהימות על חג החנוכה!

מוכנים?  עובדות מדהימות על חג החנוכה.seleucid_war_elephant_large

 • לא נלחמנו רק נגד היוונים.  בצבא של האימפריה הסלבקית (אפשר גם סלוקית או סלואקית) בנוסף ליוונים ומקדונים היו גם פרסים רבים, בבלים ועמי ארצות אחרות מהמזרח התיכון. בקרבות מאוחרים יותר גם יהודים לחמו נגד החשמונאים מפני שחשבו אותם לקיצוניים מדי.

 • בתחילת המרד כבשו המקבים ישוב אחר ישוב, במהלכו לחמו בעיקר ביהודים פרו-סלבקים

 • אנטיוכוס הרשע הוא אנטיוכוס הרביעי. אנטיוכוס השלישי לעומת זאת היה דווקא בסדר והוא הגיע לנפוש בירושלים עם פילי המלחמה שלו

 • קרב אמאוס בו הביסו יהודה המכבי וחייליו צבא אימתני, מצויד היטב וגדול מהם פי 4, נחשב לאחד הקרבות המבריקים ביותר שראה העולם אי פעם*

 • בכורדיסטאן נהגו לשרוף בובה של אנטיוכוס לאחר קריאת מגילת אנטיוכוס (יש דבר כזה)

 • סיפורי המכבים הם כתבי קודש נוצריים אבל ביהדות נחשבים כ"ספרים חיצוניים" ואינם מוגדרים ככתבי קודש

Greek_Phalanx

 • חג יהודית נחגג בחנוכה עד המאה הרביעית לספירה. יהודית, גם הוא ספר חיצוני, מספר על אישה מדהימה ביופייה שהרגה מנהיג צבאי והצילה עיר שהייתה נתונה במצור (העיר בתוליה אולי הכוונה לבית-אל). יהודית לפי הספר הרדימה את שר הצבא האשורי בעזרת יין אך לפי המסורת היהודית היה זה חלב, כפי שעשתה יעל, ומשום כך נהגו לאכול מאכלי חלב דווקא בחנוכה. נשים לא נהגו לעשות כל עבודה בחנוכה כל עוד דלקו הנרות (אשכנזים) וביום הראשון והאחרון של החג (ספרדים).  מעניין מה את עושה אם את חצי חצי…

 • "סוכות של כסליו" היה שמו המקורי של חג האורים מפני שבזמן חג סוכות התחבאו היהודים במדבר מפני הסלבקים.  לפצות עצמם על שפספסו את סוכות, גם חנוכה אורך שמונה ימים כמו סוכות.

 • חנוכה הוא הזמן החקלאי של מסיק הזיתים מהם מפיקים שמן זית. באותה תקופה היה בארץ שמן למכביר, אך המכבים רצו רק שמן טהור עם חותם של הכהן הגדול.

 • חייליו של יהודה המכבי התלוננו בפניו שהם עייפים ורעבים.  הוא מבין ללבם, מתעלם ואומר greg_hildebrandt_judah_maccabee_fightsשהוא מבין שהם מפחדים. הוא נואם להם נאום חוצב להבות בו הוא מסביר להם כי אם הם לא ילחמו, האויב יגיעו למשפחותיהם. הוא מסיים בכך שמבטיח לחייליו שהם ילחמו בתחבולות ובערמה וינצחו את הכח הסלבקי העצום. הוא עומד בהבטחתו.

 • נס פך השמן והדלקת נרות אינם מוזכרים בספרי המקבים וסיפור הנס הופך לנושא מרכזי רק מאות שנים מאוחר יותר אצל יהודים שהתגוררו בגולה. עם העלייה לארץ ישראל במאה הקודמת חזר מרד החשמונאים להיות הסיפור המרכזי בעלילה.  את נס פך השמן השאירו כמוטיב מרכזי אצל ילדי הגן ובית הספר.

 • מקור האותיות נ.ג.ה.ש על סביבונים אינו "נס גדול היה שם" אלא ראשי תיבות ביידיש ניכט (אפס), גאנץ (הכל), האלב (מחצית) ושטיל (עמוד במקום).  הסביבון שימש כקוביית משחק בגרמניה אצל ילדים נוצרים ויהודים כאחד.400px-Colorful_dreidels2

 • בסופו של הקרב השביעי בין החשמונאים לסלבקים מצווה יהודה המקבי לערוף את ראשו של המצביא הסלבקי ניקנור.  ראשו הכרות מוצג לראווה בירושלים בכדי לעודד את העם שזה עתה סיים מלחמה קשה בה נלחמו גם יהודים נגד יהודים.  לזכר המאורע חגגו בי"ג באדר חג שנקרא "יום ניקנור", שבוטל, ובמקומו קבעו את "תענית אסתר".

 *  Fifty Battles That Changed the World  – William Wier

יש לכם מה להוסיף?  השאירו תגובה זה תמיד משמח אותנו.
אני ממליץ בחום על הפודקאסט שיעור מולדת של מוטי ארליך והפרקים על חג החנוכה.

Judith_Beheading_Holofernes_by_Caravaggio

 

Check Also

חופשה בירושלים

בקיץ 2018 יצאנו לחופשה בת שלושה ימים בירושלים. לנו במלון דירות ברחוב בן יהודה פינת …

12 comments

 1. בהמשך ובחיזוק לדברים שהוזכרו:

  בספר מקבים א, פרק ב' כתוב על מתתיהו ובניו כך: "…וישב במודיעים: ולו חמשה בנים, יוחנן הנקרא… שמעון הנקרא תרסי, יהודה הנקרא מקבי…" (ולא מכבי).
  ולכן המילה מכבי (וראשי התיבות מי-כמוך-באלים-יהוה אינה רלוונטית).

  לפי ספר המקבים, חג החנוכה נחוג כחג סוכות מאוחר.
  מכבים ב, פרק י'.
  "וביום אשר טומא המקדש בעשרים וחמישי בחודש ההוא הוא כסלו: ויחוגו את שמונת הימים בשמחה כחג הסוכות, בזכרם את רעותם לפני זמן מה בחג הסוכות בהרים ובמערות כחיות השדה: ועל כן בענפי עץ עבות ובענפי הדר ובכפות תמרים בידיהם הודו לאשר הצליח בידיהם לטהר את מכונו. ובדעת כולם נמנו וקבעו לכל עם היהודים לחוג מידי שנה בשנה את הימים האלה".
  ולמה שמונה ימים? כי חג סוכות הוא 7 ימים פלוס שמיני עצרת.

  הסיפור על נס פך השמן מובא בגמרא, וידוע שבגמרא יש לא מעט דברי אגדה.

  סיפור חנה ושבעת בניה מופיע אף הוא בספרי המקבים. אך החליט מי שהחליט לאמץ את סיפור חנה ולהסתיר את סיפור חג הסוכות שנחגג באיחור בשל המלחמה.

 2. לפי הכתוב בויקיפדיה המקור העברי של ספר המקבים אבד. אם כן כיצד ניתן לדעת האם מכבי, או מקבי?

 3. צודק עמיעד, לא יודעים ויש השערות לגבי שמותיהם המוזרים של כל האחים לבית חשמונאי על ידי המון חוקרים.

  אחד הפירושים הוא שבתקופה ההיא היו נותנים לאנשים כינויים על שם מוצאם או על על ייחודיות שהייתה להם. הסברה היא שיהודה היה חזק כפטיש או שראשו היה דומה לפטיש, בעברית מַקֶבֶת ולכן שמו מקבי.

  ראה כאן:

  http://www.daat.ac.il/encyclopedia/value.asp?id1=2957

 4. שלום האים תהיה אפליקציה בהיסטוריה בקרוב?
  תודה
  גבי

  • הי גבי,

   האם תוכל לפרט למה אתה מתכוון ב-"אפליקציה בהיסטוריה"?

   יובל

 5. שלום.באנדרויד.יש play store i ושאלתי האים בקרוב אתה מתכנן לעשות אפליקציה עים עוד ועוד קטעים בהיסטוריה.
  שיהיה גם אפשר להוריד.קטעים.
  כי הכל ממש מהמם.אזה יופי.גם המון היווריה על רומא העתיקמ

 6. מרתק! אפשר מקור לעובדה שספרי המכבים היו כתבי קודש נוצרים?

 7. יואב לוכסמבורג

  לא רק חנה ושבעת בניה אלה גם הזקן ובניו מופיעים וזה כניראה גרסה אחרת לחנה ושבעת בניה.
  יום ניקנור בוטל ולא הוחלף היות וישנה טענה שיהודה או בשמו של יהודה נהרג הכהן הגדול שהיה משת"פ של היוונים.
  וכעונש ליהודה , ביטלו את יום נקנור.

  סיפור חנוכה מופיע בתלמוד ( מסכת שבת ) אבל אינו מופיע במשנה מה שמלמד שהחד והמסורת סביבו החלו רק אחרי 200 לספירה ולא לפני.

 8. חנוכה נזכר במשנה גם אם בדרך אגב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *