היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 108: ההיסטוריה והעתיד של לוחמת מנהרות

ראיון עם  רס"ן (מיל) יהודה כפיר, סייר טכנולוגי ומהנדס אזרחי.  על ההיסטוריה של לוחמת מנהרות ומה מצפה לנו בשנים הקרובות בגבול ישראל-עזה.

היסטוריה – מתי החלו לעשות שימוש במנהרות בשדות קרב, פרסים,יוונים, רומאים ויהודים.  קרבות ימי הביניים, מלחמות העולם ומרד גטו ורשה, וייטנאם ועזה.

עתיד – איך יראה איום המנהרות בשנים קרובות, כיצד נתמודד עם האיום הזה, מה צופן לנו העתיד, מנהרות התקפיות, גדרות עומק וטורפדו תת-קרקעי.

פרק מרתק באורך 75 דקות על מנהרות, מחילות, מלחמה ומה שביניהן.

תודה ענקית ליהודה כפיר!

האזנה נעימה!

מוזיקה

 • Background Instrumentals Music 3 – RELAXING JAZZ
 • החלונות הגבוהים – באנו למילואים

 


bride-to-be-smuggled-through-gaza-tunnels-underground_65758_600x450

 

image003_01 (Small)gaza_tunnel

 

gaza-tunnel2


rcjTunnel

 

 

14 תגובות

 1. שלום,
  האמריקנים ניסו להציף במים את המנהרות. אתם יודעים האם זה היה יעיל? האם שיטה זו השפיעה על רוח הלחימה של לוחמי הוייטקונג?

  תודה ערן

 2. יש אמצעים נוספים ששתיקה יפה להם.

  היום ב19:30 בכיכר רבין בתל אביב תהיה עצרת הזדהות עם הדרום.

  צריך לבוא ולכבד אנשים נפלאים שחיים בעוטף עזה ומסכנים את עצמם יום-יום גם בגלל המנהרות הארורות.

  1. אני לא מרגיש שום הזדהות עם אלה שחגגו את הרס היישובים הנפלאים שהוקמו בגוש קטיף. והם עדיין לא הבינו את הטעות שלהם, הם ממשיכים להצביע לעבודה ובכל הזדמנות הם מנצלים כדי לבקר את ממשלת הליכוד, אבל פתרון אמיתי, כלומר לחסל את העזתים הנאצים הם לא מעלים.

 3. הרס"ן הוא אומנם אדם נחמד, אבל הוא הפגין את הטיפשות האופיינית לשמאל ולפיקוד של צה"ל. אני מתפלל שלא יצליחו לפתח מכשיר לגילוי מנהרות וכן לא יקימו גדר תת-קרקעית. העזתים צריכים להבין שאם הם ימשיכו לתמוך בטרור, הם יפסידו את ביתם. כנ"ל לכל האויבים שלנו, שלחלקם יש תעודות זהות כחולות. המשך ההתמגנות הבלתי פוסק, יביא אסון על ישראל, כנראה שגורמים רציניים הולכים להגיע לזירה שלנו, ואנחנו לא יכולים להמשיך לשחק בחתול ועכבר.

 4. שלום יובל,
  בדקה 5 בערך אתה אומר שכשבני בני ישראל עברו את הירדן הם נתקלו בחומות יריחו, אתה נותן את מידות החומה ואומר שהיתה מוקפת מים.
  אני שמעתי בקורס של פרופ' ישראל פינקלשטיין מהחוג לארכאולוגיה באוניברסיטת ת"א שלא נמצא זכר לחומה ביריחו מהתקופה הזאת.
  יש לך נתונים סותרים?

 5. הרעיון הכללי היה להראות שחומות הולכות ומתעבות במהלך השנים ומצריכות טקטיקה נגדית.

  בקשר ליריחו כאן אנחנו נכנסים לאחד המקומות המסוכנים ביותר שיש, ארכיאולוגיה מקראית. רוב החוקרים לא מסכימים על כלום ויש תאוריות שונות שאומרות שאין עדויות ארכיאולוגיות שמאמתות את סיפור התנ"ך עד הרבה אחרי דוד ושלמה. ויש כאלה שדווקא כן.

  בכל אופן חפירות ארכיאולוגיות הראו שהייתה חומה ביריחו ושהיא נפלה בצורה מאוד מוזרה – החוצה כשלבניה שלמות. אך התקופה לא התאימה ליהושע שהגיע בערך לאזור בשנת 1400 לפני הספירה. חוקרים שבחנו עובדות שונות טוענים כי התאריך של הגעת יהושע לארץ אינה נכונה. כאן מגיעה תאוריית "אלף השנים החסרות" שאומרת שיהושע הגיע לארץ 1000 שנים מוקדם יותר ממה שחשבו בתחילה. על פי התאוריה הזו, החומה וסיפור יריחו תואמות את השנים של תקופת הברונזה האמצעית אחד לאחד.

  מציע לך לקרוא כתבה בבלייזר (יוני 2014 אני חושב וכן אמרתי בלייזר…) על הקרב הגדול של הארכיאולוגים המקראיים בארץ. פשוט כתבה מרתקת שתבהיר לך שאין דעה אחת מקובלת בנושא.

  תודה,

  יובל

 6. פרק מעניין, ופודקאסט מצוין. תודה רבה על שעות של הנעמת הזמן בדרכים.
  יהודה כפיר מציין לקראת סוף הפרק שגם צה"ל צריך להשתמש בעתיד במנהרות. האמת היא שלא היה לי ברור כלל איך צה"ל יכול לנצל את המנהרות לטובתו. הרי ציינתם בתחילת הפרק שהיתרון בטכנולוגיה ובעוצמה הצבאית אובד בלוחמה תת-קרקעית.
  אשמח אם תרחיבו קצת בנקודה הזו.

 7. שי שלום. אכן העלת סוגייה חשובה ומעניינת , אומנם הטכנולוגייה הצבאית הרגילה מאבדת את היתרונות שלה בתת הקרקע אך קיימות טכנולוגיות "אזרחיות" מתקדמות רבות של חפירה וחציבה אשר המשתמש בהם זוכה ליתרונות על החופר הפשוט כמו זה שחפר בעזה. צריך לזכור שטכנולוגייה ניתנת ללימוד ,לרכישה ולפיתוח כך שסביר כי גם חפירות האוייב כפי שראינו בעזה ישתכללו , ככל שנשאיר את היוזמה בתווך הזה לאוייב כך נופתע מההתפתחות שלו.
  "במבצע נועז לוחמי חטיבת גבעתי לכדו את הנייה ומנהיגי החמאס ומביאים אותם למשפט בישראל . הלוחמים פרצו דרך מנהרות למערך הבונקרים של מנהיגי החמאס לכדו אותם בהפתעה וללא נפגעים!"
  כך ניתן היה לסיים את מבצע "צוק איתן" .
  אם צה"ל היה מאמץ את הלוחמה התת קרקעית אפשר היה להגיע למודיעין איכותי ולהכניע את החמאס ללא אבדות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות