היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 78: מלחמת האזרחים בספרד

בין השנים 1936-39 פורצת מלחמת אזרחים אלימה ומזוויעה בספרד. מדוע היא פרצה? מדוע הייתה כל כך אלימה? פיקאסו, אורוול, המינגווי, מדריד, ברצלונה, הגנרל פרנקו, קומוניסטים, אנרכיסטים, מתנדבים, הבריגדות הבינלאומיות, אחוז היהודים הגבוה, היטלר, מוסוליני, החלטת האי-התערבות של בריטניה וצרפת ומתי ישראל וספרד כוננו יחסים דיפלומטים. פרק מרתק על נושא שעדיין קשה לדבר עליו בספרד. האזנה נעימה!

 מוזיקה

 • Spanish Civil War – Alan Reeves
 • No Passarn! – Rolando Alarcon
 • Ay Carmela – Rolando Alarcon
 • Valley of Jarama – Woody Guthrie
 • בחזית קנדסה – לוליק
 • A Las Barricadas – Spanish Anarchist Anthem
 • רד אלינו לבקעה – להקת פיקוד מרכז

 


 

 

כניעה של חיילים רפובליקנים

 

ההפצצה בגרניקה
ההפצצה בגרניקה

 

 

גברים ונשים צעירים תוקפים או מתאמנים צפונית למדריד

 

 

רצים למחסה הקרוב לאחר ההפצצה

 

 

 

9 תגובות

 1. שני הפרקים האחרונים היו מאוד מעניינים והיה כייף להאזין.
  שתי הערות: 1. בפרק 78 אמרת שנהרגו מליון אנשים במלחמה בעוד שככל הידוע לי נהרגו בין 500 ל-600 אלף. כדאי לבדוק את הנקודה. 2. בראיון המעולה שביצעת בנווה אור, וגם מדי פעם בפרק 78, נשמעו רעשי רק הולכים וחוזרים שנשמעו קצת כאיל מכונית כל כמה דקות עוברת לידכם. כדאי לשים לב להפרעה הזאת ולנסות למנוע אותה.

  1. הי יפתח,

   תודה על ההערות. המלחמה עצמה גבתה בין חצי מיליון למיליון הרוגים אך מחנות הריכוז והשנים שלאחר מכן מעלים את ההערכות למיליון הרוגים (שלמה בן עמי, לזכור את ספרד, אנציקלופדיה בריטניקה – http://escola.britannica.com.br/article/277160/Spanish-Civil-War)

   הרעש נגרם ממאוורר וממזגן. אני מניח שבפעם הבאה אעזר בעורך סאונד לנסות להעלים את הרעש מבלי לפגוע באיכות. פשוט בלי מזגן בחודש יולי בעמק הירדן היינו נמסים.

   מה קורה עם פרק חדש דרך אגב? האחרון יצא לפני כמעט חודשיים.

   תודה!

   יובל

  2. כן. אני בתקופה מטורפת. אימא של אישתי חולה מאוד כך שאני הרבה לבד עם הילדים, נוסף על כל הצרות עברנו דירה לאחרונה והאינטרנט הגיע רק לפני יומיים, יחד עם כתיבת הדוקטורט והאתר החדש של 'שירה עובדת' זה הופך כמעט לבלתי אפשרי. מקווה שבתחילת החודש אפרסם פרק חדש.
   רעיון לשיפור. אני כמעט תמיד עושה בדיקת הקלטה לפני שאני ממש נכנס לראיון עם מישהו. אני מקליט משהו כמו שתיים שלוש דקות ומבקש יפה לחכות כדי שאבדוק שהכול בסדר. לא כדאי ללכת על עיוור. לגבי ניקוי הרעשים. לא כדאי לך אפיל לנסות (אלא אם כן אתה מכיר מישהו ממש מקצועי) כי זה הופך את הצליל בהקלטה למתכתי.

   עוד הערה. שוב היה חסר לי כיתוב מתחת לתמונות שמוצגות. שביב מידע עליהם. אולי אפיל את מקור התמונה עם קישור. זה יוצר סקרנות שלא באה על סיפוקה.

   וגם לגבי התגובות עבור כל פרק. זה לא מספיק בולט, וגם כדאי שתהיה הודעה שהתגובה התקבלה והיא תפורסם בהמשך כי מי שכותב תגובה מצפה לראות אותה מידית או לפחות לדעת מה עלה או יעלה בגורלה. הכי פשוט זה לאפשר את פרסום התגובה באופן מידית ולמחוק אותה אם היא לא ראויה לאחר מעשה. בדרך כלל כל התגובות הן ראויות כך שזה לא כזה סיכון.

  3. מהצד הטכני:
   לאחר כתיבת תגובה ראשונה באתר מופיעה לידה הודעה שהתגובה ממתינה לאישור. אתה צודק שההודעה לא מאוד בולטת אז הבלטתי אותה יותר.

 2. ומהיכן בא הסמל של המיקי-מאוס עם האקדח. עד כמה שידוע לי במלחמת העולם ה2 זה היה סמלו האישי של אחד מאלופי ההפלות של הגרמנים, אדולף גאלאנד.

 3. אדולף גאלאנד היה אלוף ההפלות הגרמני עם 103 הפלות (ו4 נפילות בעצמו) וגנרל בלופטוואפה בזמן מלחמת העולם השנייה. היה אחד הקצינים המעוטרים של הנאצים.

  בזמן מלחמת האזרחים בספרד פיקד על יחידת קונדור גרמנית ונהג לטוס כשהוא לובש בגד ים, מחזיק סיגר בין השיניים ומיקי מאוס חמוש מצויר על מטוסו.

  יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות