היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 68: „לא העלתי בדעתי…” – ראיון עם שלמה הלל על עליית יהדות עיראק

ראיון מרתק עם שלמה הלל על עליית יהדות עיראק לארץ ישראל.  הספר "רוח קדים", הילדות בבגדד, העלייה לארץ, המבצעים החשאיים, הכומר היהודי לשעבר, מבצע מייקלברג, המנזרים בגבול פרס, מחנה המעפילים, מדוע צעק הלל על חברתו, מה עשו הוא וחבריו מתחת לפני האדמה, מה חשבו מפקדיו על התכניות, הפגישה עם הבכירים העיראקיים ומבצע עזרא ונחמיה.

מתוך האתר סימניה – "רוח קדים" הוא סיפור המאורעות מזווית אישית, אבל זה גם סיפור התקופה, ובראש ובראשונה זהו סיפורה של התנועה הציונית החלוצית שפעלה בעיראק בתנאי מחתרת קשים. זהו סיפורם של הצעירות והצעירים שסחפו אחריהם את הקהילה כולה, שנשאו את הלפיד במסירות ובחירוף נפש, במרתפים ובנתבי עלייה עקלקלים ומסוכנים, וגם הגיעו לא אחת עד לכדי מסירת נפש. זהו גם הסיפור של אחדות הגורל היהודי, ושל היישוב בארץ ישראל, שנאבק על חייו ובו בזמן נתן את דעתו על יהודים בכל ארבע כנפות תבל, והשקיע את מיטב הכוחות, הדמיון והתעוזה בפריצת השערים ממערב וממזרח כאחד."

האזנה נעימה!

מוזיקה

 • Arabian Beat – Alfred
 • Midnight Wind – John Morley
 • שיר השיירה – עלי מוהר
 • Desert City –  Kevin MacLeod
 • Arabian – DevinDraven
 • Lock and Love – longzijun


 הפרעות ביהודי עירק

http://www.youtube.com/watch?v=ScQMvqGju7o&t=2m18s

 

שלמה הלל היה גם שר המשטרה משנת 1969 ועד 1977
שלמה הלל עם דב גולדברד

3 תגובות

 1. מרתק.איזה איש – ואיזה מעללים – אחראי לריווחתם של כל כך הרבה אנשים.ממש מהאנשים שמשנים את ההיסטוריה על לא עוול בכפם

 2. תודה על הפרק הנהדר הזה. הזדמנות להתוודע לאיש ששמעתי את שמו רק כשהיה יושב ראש הכנסת, וגם כאשר היה כתוב בעיתונות על נישואי בנו עם אשה ממוצא אתיופי, לפני כחמש עשרה שנה (?). איש בעל יכולות כל כך גבוהות, שעשה לבד מה שרבים אחרים ירק יכולים לדמיין. (חוץ מזה שזה היה מרענן על רקע המלחמה הגדולה הבלתי נגמרת… תרתי משמע..)

 3. אני מתביישת לומר, שהספר "רוח קדים" היה בארון הספרים שלי שנים רבות, רבות מדי. הסרט "מפריח היונים" שבצירוף מקים מוזר – נתקלתי במכתב חתום על ידי דוד חכם ותוספת בכתב יד ובחתימת שלמה הלל, המדבר על כך שאבי, יוסף יוסף ז"ל מבאר-שבע, היה פעיל עלייה בסניף אור -כשדים שבעירק.

  הספר מרתק! ההיסטוריה של כל העם בישראל גלומה בו, ובודאי ובודאי של העלייה מעירק, ממנה עליתי כילדה בת 3. הורי כבר נפטרו. אני מרגישה שאני מקבלת שיעור היסטוריה בתוך סיפורי עלילה והרפתקאות עוצרי נשימה.

  תודה לך שלמה הלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות