היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 46: המלחמה הגדולה – מלחמת העולם הראשונה – חלק 2: הניצוץ

הניצוץ שהדליק את האש.  גבריאלו פרינציפ והסנדביץ, סרביה הסוררת, בני הדודים רגע לפני המלחמה, כמה חיילים צרפתים נהרגו ביום אחד בחודש אוגוסט 1914, מכונות ירייה ואיך קיררו אותן, התכנית הגרמנית, התכנית הצרפתית, האונס של בלגיה, לצד מי היהודים נמצאים ועוד בחלק ב של הסדרה על המלחמה הגדולה בפודקאסט קטעים בהיסטוריה.

מלחמת העולם הראשונה כפי שלא שמעתם מעולם.

האזנה נעימה!

 

ברטה השמנה – תותח 420 מ"מ גרמני

17 תגובות

 1. פרק מעולה! אתה יודע לספר סיפור ולהוסיף פלפל וחיוך לכל אירוע (מצטער שזה נשמע כמו פרסומת למנחה ערבי בר־מצווה) היסטורי, כ"כ התאכזבתי שהוא נגמר פתאום. מדהים לשמוע איך מלחמות כה משמעותיות מגיחות מתוך אירועים מגוחכים, חנות סנדוויצים! התגלגלתי מצחוק. חוץ מזה, מעניין אותי האם בזמן אמת היו שהצליחו לראות שזה מתגלגל למלחמה כ"כ נוראה, למרות שהמסר של הפוליטיקאים היה "עד חג המולד"…

  1. אולי באמת אני יעשה הסבה למנחה ערבי בר מצווה. כל מה שאני צריך לעשות זה ללמוד לקפל בלון בצורת מגן דוד….

 2. תודה רבה אבירם ואריאל. הפרק הבא כבר בחדר העריכה. לגבי השאלה של אריאל:

  היו בוודאי, אבל מעטים. בפרוץ מלחמת העולם הראשונה מינה ראש הממשלה הבריטי אסקווית' את לורד קיצ'נר לשר המלחמה. בניגוד לדעה שרווחה אז בקבינט הבריטי ובשאר מדינות אירופה, קיצ'נר שהיה שועל מלחמות ותיק חזה כי המלחמה תהיה ארוכה, תארך לפחות שלוש שנים, תדרוש כוח אדם עצום, ותגרום לנפגעים רבים. שנתיים לאחר מכן הוא יצא כנגד הפרלמנט הבריטי ונשלח למשימה דיפלומטית ברוסיה. כשהתקרב לרוסיה טבעה המשחתת שהיה עליה עם כמעט כל המלחים הבריטים (630) אך גופתו לא נמצאה מעולם. אתם יכולים לתאר את כמות תאוריות הקונפירציה שרצו אז? כמובן שהאשימו גם את היהודים…

 3. לא נראה לי (ולא רק לי) שהמלחמה פרצה רק בגלל ההתנקשות. זה היה הניצוץ אבל החבית הייתה מתפוצצת בכל מקרה.
  כשיש הרבה צבאות עם נשק חדיש ובריתות סבוכות בין המדינות כנראה שגם מקרה קטן אחר היה משפיע בצורה דומה.
  (זו תגובה גם לאריאל)

  1. באותה מידה ניתן לומר שאם היתה פורצת מלחמת עולם שלישית בתקופת המלחמה הקרה אז היו אומרים שזה בלתי נמנע – שני הגושים התחמשו עד מעבר לצווארם בפצצות אטום ומימן, החשדנות היתה בשיאה, אז מה הפלא שהמלחמה פרצה.

   והנה זה פלא – שרדנו את התקופה ואף על פי שהיינו לכאורה על סיפה של מלחמה פעמים רבות, היא לא פרצה והסיכוי כיום למלחמת עולם בין הגוש המזרחי למערבי כבר אפסי (כי כבר אין ממש גוש מזרחי, רק רוסיה).

 4. אני עובד לילות והתוכנית שלך עושה את העבודה הרבה יותר מעניינת,תענוג לאוזניים. אם אפשר אז הערה קטנה המוזיקה השתפרה מאוד אבל הייתי ממליץ על פחות קלאסי, למשל השיר של דיויד ברוזה היה קליעה בול .

  המון תודות ובהצלחה לאתר החדש

 5. אני מורה להיסטוריה בתיכון ומאז שגילתי את הפודקאסט שלך השיעורים שלי השתדרגו פלאים. אין יום שעובר עלי בלי לשמוע פרק שלך. תמשיך כך אתה עושה דבר גדול!

  1. איזה כיף לשמוע את זה. הסדרה האחרונה בכלל יכולה להתאים במיוחד הפרק האחרון בו מסופר על ילדי הרובע.

   יובל

  1. כל דפדפן מודרני מאפשר לשמוע דרך הנגן שמופיע למעלה. אפשר גם להשתמש באפליקציה של קטעים בהיסטוריה או בכל אפליקציית פודקאסטים אחרת.

 6. היי יובל
  יופי של תוכניות
  שומע אותם תמיד מעניין
  שאלה
  האם הזמר שמתנגן זה דיויד ברוזה הגדול?

 7. שלום וברכה
  שאלת תםבאתר רואים שהפודקאסטים של מלחה"ע הראשונה מתחילים בפרק 44,
  מה זה אומר ?
  האם פרקים 1-43 חסרים ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות