היסטוריה עם יובל מלחי

פרק 1: ישו – חייו ומותו

מי הוא אותו ישו שכל תגלית אודות חייו מסעירה מיליארדי מאמינים? איפה באמת נולד ישו? מיהו יהודה איש קריות? בפודקאסט זה נסקור את חייו ומותו של ישו, המקורות ההיסטוריים ועוד. האזנה נעימה.

ישו בפסיפס בבזיליקת סנט אפולינרה נואובו ברוונה
פסיפס בבזיליקת סנט אפולינרה נואובו ברוונה

41 תגובות

 1. אתה מדהים אתה שדרן הפודקסטים הכי טוב שאני מכיר תמשיך ותצליח ברכות על האתר החדש

  1. אתה מעביר את זה בצורה מצויינת!!! אבל למה האדיקות הזו למסורת הנוצרית??? ישנם גירסאות נוספות ואמינות לא פחות לסיפור של ישו… תמה אני על כך שכשמעתי הרצאה שלך על נס חנוכה התיחסת למסורת היהודית בזילות ובבוז…

  2. יובל מלחי היקר
   הפודקסט על מלחמת העולם השניה מדהים, מחכים, מערער, מסקרן, מצחיק לפעמים, מותח ומעורר מחשבה.
   דאב ליבי כשנגמרו הפרקים, ואז נפניתי לעושים הסטוריה מראשיתו. הופתעתי מהפודקסט על ישו – חסר כבוד למאמיני הנצרות, ולוקה בחד מימדיות הסטורית עד כדי פגיעה באמינות. כתבת שהיית עושה זאת היום אחרת. אני חושב ששווה להתאמץ ולהקליט את הפרק מחדש, לבל יכתים את הפרקים האחרים.
   בהערכה גדולה
   משה גרמי

 2. טוב ללכת בדרכים, בסביבה של ירוק פרחים ומים
  הרצאה מרתקת מוסיקה נעימה —- מושלם
  תודה לעושים במלאכה,
  ושלא יגמר.
  ב ה צ ל ח ה

 3. יובל, אתה פשוט מדהים.
  הפודקאסטים שלך מרתקים, מעשירים, מצחיקים, ואני נהנה מהם בצורה שלא ניתן לתאר.
  אני מלא הערכה להשקעה האדירה שלך.
  כל הכבוד.
  תמשיך, תמשיך, תמשיך !!!
  אתה עוזר לי להעביר את הנסיעות בנעימים ושומר עלי ער 🙂
  זהו ממש פודקאסט מציל חיים.

  תודה.

  אשמח לשמוע פודקאסט על הטלות פצצות האטום על יפן.

  בהערכה רבה,
  אופיר.

 4. יובל
  אני מקשיב להרצאותיך בשקיקה ומצפה בכליון עיניים לסדרה הבאה.
  הדרך בה אתה מגיש את הדברים זורה אור חדש על נושאים שחשבתי שלי הם מוכרים.
  מאחל לך שתתמיד ותעשיר אותנו בידע נוסף.
  בהערכה רבה
  משה

 5. יובל תודה רבה לך
  הפודקאסטים שלך מענגים ביותר
  תמשיך כך

  אשמח לשמוע גם על היסטוריה ישראלית
  ומלחמת העולם השנייה

  ישר כח
  משה

 6. ישר כח!
  אני מאזין למספר פודקאסטים באופן קבוע
  ואני מוכרח לציין שהפודקאסט שלך מושקע ומעניין ביותר.
  הפרק על פרופסור גז הינו אחד החזקים…
  המשך בדרכך זו, אשמח אם תעלה חלק מהנושאים כקובץ לקריאה.

  כל הכבוד!

  ישראל

 7. יובל שלום
  למרות שיש כבר 9 פודקאסטים על המלחמה הגדולה (כולל הקדימון), אני מקווה שתוסיף עוד מספר פרקים לגביה . הנושא מרתק . יש את נושא הטנקים שלא נגעת בו עדיין, חילות האוויר שהחלו להתפתח, סיום המלחמה ומצב הצבאות והמדינות בסופו. ההסכמים שנחתמו בסוף המלחמה, וכמובן שאם יש סיפורים מיוחדים נוספים או קרבות חשובים פרטים עליהם (בדומה לסיפור על הגז או הקרב הנס על המארן).גם נושא השתתפות האמריקאים ונקודת המבט שלהם במלחמה לא עסקת יותר מדי . מלחמה זאת היא מרתקת ואשמח אם תמשיך לעשוק בה לפני שתתקדם לנושא הבא שבו תבחר. אתה עושה עבודת קודש ואני ממליץ על שמיעת הפודקאסטים שלך , לכל חברי.
  יישר כח
  רן

 8. הפודקאסט שלח פשוט נפלא!!! אני כל כך נהנה לשמוע אותו,זה מעביר לי את יום העבודה בכיף (רק חבריי לעבודה חושבים שאני סוציאומט).שמעתי כבר את כל הפודקאסטים ומחכה לעוד.
  בתודה אריה מיוחס

 9. כל יום בארוחת הצהרים במשרד אני מאזין לפודקאסטים שלך, אני מעלה אותם לפלאפון ומאזין באוזניות. ומחכה כל פעם שיגיע פרק חדש.
  כל הכבוד!
  היום אני מבין מדוע אמא שלי אוהבת הסטוריה ורואה בה דבר שכל אחד אמור לדעת.
  כל הכבוד על התחקיר, ארגון החומר וההגשה. אתה מוכשר!

  בקשה קטנה: הקפד לבטא את המספרים 18
  + 800
  כ SHEMONE ולא SHMONA

 10. יובל,
  מבקש להודות לך על שעות ארוכות של תענוג בדרכים. בלי לענות לטלפון, בלי לשמוע רדיו. הפודקאסטים מרתקים, נעימים להאזנה, מעוררי מחשבה. אני מוצא את עצמי כל לילה שמח על הנסיעה הארוכה שמחכה לי מחר בבוקר. נאפוליאון היה מרתק. הפוד קאסט על בר כוכבא מעולה! רק התחלתי ואני כבר לא יכול לחכות להמשיך.
  המון המון תודה וכל הכבוד לך.
  תמשיך כך!
  גור

 11. יובל,
  הפודקאסטים שלך נפלאים ומרתקים!
  אני שומעת אותם יום יום ומחכה לחדשים בשקיקה.
  נהניתי מאוד גם מהסיפורים הקצרים.
  מקווה שתמשיך עוד ועוד – לפודקאסטים שלך אין תחליף.

  רינת

 12. תודה יובל על היכולת להעביר ידע בצורה כל כך נעימה ומרתקת
  רציתי להעיר על השיפור המקצועי גם בריכוז מידע וגם בהגשתו ככל שהפרקים מתקדמים השיפור משמעותי

  הרבה הצלחה בפרקים הבאים

  מוטי

  1. תודה מוטי. הפרקים הראשונים לא ממש מוצלחים אבל החלטתי להשאיר אותם. יש בהם הרבה שגיאות בעברית, סאונד לא משהו, אבל יאללה השארתי אותם 🙂

   יובל

 13. יובל,
  הפרקים מרתקים,
  ואני מתמוגגת מכל רגע!
  המון המון תודה וכל הכבוד לך.
  מקווה לעוד פודקאסטים רבים ונפלאים כאלה

  רונית

 14. תודה רבה! אני מורה בחט"ב והפנייתי את התלמידים להאזין לפרקים על מלחה"ע הראשונה, ישר כח!

 15. האזנתי לפרקים על המלחמה הגדולה ונהניתי מאוד.
  הפודקאסט מצויין מרתק ומעניין.
  כל הכבוד.

 16. ממש עכשין סיימתי לגמוע את כל הפודקסטים בשבועיים מרתקים ומענגים.
  תודה תודה ושוב תודה
  נהניתי מאד ואתה שדרן מצוין. קול נעים, מטבל בהומור, ידע נרחב, קטעי קישור ומוסיקה טובים.
  המשך כך.
  מחכה בקוצר רוח לפרק הבא.
  אשמח לשמוע על תקומת הארץ והשחרור מהבריטים – כמו גם על מלחמת העולם השניה.

 17. יובל, תודה לך על שבועיים מרתקים מסביב להסטוריה.
  אני כבר בסיבוב שני על חלק מהפרקים.

  מקווה שבקרוב יצאו כמה פודקאסטים בנושא – תולדות עם ישראל.

  יישר כוח, מחכה להמשך.

 18. יובל,

  תודה רבה על כל ההשקעה.
  אני נהנה מאד, במקום לשמוע חדשות יבשות או מוסיקת פופ חסרת רגש בנסיעות אני שומע את הפודקסטים ונפעם. המלצתי כבר לעשרות אנשים על האתר.
  יש רק בעיה אחת, נגמרים לי הפודקסטים…

  שי

 19. יובל,
  סחטיין על הפרוייקט העצום של 43 פרקים על תולדות המלחמה הגדולה. תענוג. תמשיך ככה.
  ו…מה עם הורדוס? לרגל התערכוה המדהימה במוזיאון ישראל, לא מגיע לו איזו הרצאה, שתיים-שלוש-ארבע?
  אבירם.

 20. שלום יובל.

  כמחנך וכמורה לבגרות בהיסטוריה. הפודקסטים שלך ממש מעניינים ונהדרים ככלי למידה וגם בשביל הכיף. אשמח לפודקסטים נוספים בנושא: מלחמת העולם השנייה, השואה והגבורה, מלחמות ישראל וכד'. גם קצת היסטוריה אפלה: המרדף אחרי רוצחים סדרתיים ופושעים ידועים, עבמים ותופעות של תת המודע ועוד.

  תודה רבה! בהערכה רבה, רועי.

 21. קודם כל ישר כח עצום. הפודקאסט פשוט נפלא.
  1. מה עם הפרק האחרון במפגש המעריצים. האם נזכה לשומעו? אולי בתשלום?
  2. חשבתי על רעיון מהפכני. הרי אנו חיים בהיסטוריה. אני אישית לא יודע למה פרצה המלחמה בסוריה.
  או מה קורה עכשיו באפריקה בסודאן או במאלי וכיו"ב.
  3. בנוסף חשבתי לעשות תחרות בתשלום ובא כל משתתף יוכל להבחן על תוכן פרקי העבר. הפרס למנצח: המנצח יבחר נושא של פודקאסט אחד. ככה גם אנחנו נהנה וגם המפעל האדיר שלך ירוויח קצת קמח.

  1. איתן תודה. אני בעיצומו של תהליך כרגע שגוזל ממני לא מעט שעות. הפרק בפורמט וידאו יעלה בימים הקרובים. שאר הדברים יצטרכו לקרות קצת בהמשך אחרי שאסיים מספר פיילוטים שאני מעורב בהם כרגע. בכל אופן תודה רבה על התמיכה!

   יובל

 22. לפי גרסת "ספר תולדות ישו", אדם רע מעללים בשם יוסף פנדרא התחזה בפני מרים לארוסה הצדיק יוחנן, ואנסה כמה פעמים בעודה בנידתה. מבושה גלה יוחנן מהארץ. הבן שנולד למרים מהזנונים, ישוע שמו, ניכר בחוכמתו ובלמדנותו, אך גם בחוצפה. הוא סירב לכרוע ולכסות ראש לפני הסנהדרין. מכך הסיק שמעון בן שטח שהוא ממזר ובן הנידה. אחרי שהדבר התברר, תקעו בשופרות ופסלוהו לבוא בקהל, ואת שמו קראו "ישו", ראשי תיבות של "ימח שמו וזכרו". בהמשך הספר מסופר שישו ברח לגליל ואחר כך לירושלים. הוא מצא את השם המפורש בקודש הקודשים שבבית המקדש, רשם אותו על פתק והטמין את הפתק בבשרו, משום שנביחת כלבי הנחושת שעמדו בשער בית המוקד הייתה אמורה להשכיח את השם המפורש מזיכרון העולים. לבסוף חזר ישו לבית לחם שם חולל פלאות, החיה מתים וריפא מצורעים באמצעות הכוחות העל טבעיים שהקנתה לו אחיזתו בשם. את יכולתו לחולל מופתים ניצל כדי להכריז על עצמו כאלוהים. נסיו הקנו לו את אהדתה של המלכה שלומציון, אך לא את לבם של החכמים, שדרשו להורגו.אז נאות אחד החכמים, יהודה שמו (המייצג את יהודה איש קריות), לחטוא גם הוא בעוון אמירת השם המפורש כדי לסכל את מזימת ישו. השניים נאבקו זה בזה בנסים ולבסוף אף מול המלכה, עד שיהודה הטיל מימיו על ישו. כתוצאה נטמא האחרון ולא יכול היה להמשיך בנסיו. אז ניתן היה לתופסו ולגזור עליו דין מוות.אולם ישו הצליח לחמוק בשנית. הוא ברח למצרים ומאוחר יותר הגיע לנהר הירדן. שם טבל, נטהר ושב לעשות נסים, בין השאר בהליכה על פני המים.יהודה לא התייאש מכך שאויבו נשמט מבין ידיו. הוא הגיע בחשאי אל מיטתו של ישו, שהתכנס עם תלמידיו באזור הירדן, והוציא את הפתק עם השם המפורש מבשרו. אחר כך הסתתר בין תלמידיו. לישו לא נותרה ברירה אלא לשוב מחופש לירושלים, לקודש הקודשים, כדי להשיב לעצמו את השם.יהודה, שנמנה עם פמליית ישו, ניצל את ההזדמנות כדי להידבר עם החכמים ולהסגיר את ישו לידיהם.כך נלכד ישו בשנית. קשרוהו והיכוהו בשוטים והניחו כתר קוצים על ראשו. כשביקש מים, נתנו לו חומץ, ולעגו לו:"איה כל נפלאותיך אשר עשית". ישו תירץ ואמר: "דמי יכפר על באי עולם". אחרי שפסקה הסנהדרין את דינו, נתלה על קלח כרוב שהביא יהודה, לאחר שכל העצים סירבו לקבלו (ישו השביעם בשעה שהיה בידו השם המפורש שלא ייתלה עליהם).אחר כך העבירו יהודה מקברו. תלמידיו לא ידעו זאת ומשמצאו את הקבר ריק, סברו שרבם עלה השמימה. השמועה הגיעה למלכה שהשתאתה על ריקנות הקבר. מדבר זה הוכיחה לחכמים כי ישו היה בן אלהים ועל כן הביעה נחישותה להעניש בחומרה את הורגיו. החכמים מצאו את יהודה, שסיפר להם שטמן את ישו המת בגינתו. החכמים הביאו את הגופה לפני המלכה תוך סחיבתה בזנב סוס. מכיוון שעקרו את שערות ראשה תוך כדי משיכתה, נוהגים הכמרים לגלח שערות אמצע ראשם.אז החליטו הנוצרים הלומי הצער, שאמונתם לא פגה, להתנכל ליהודים, לעסוק בהמרת דתם ובהריגתם.החכמים היו אובדי עצות, אולם לאחד מהם, שמעון כיפא שמו, היה רעיון. הוא הוציא את השם המפורש ויצא עמו לערי הנוצרים. באמצעותו חולל נסים והוכיח להמון כי הוא שליח ישו. בשמו ציווה עליהם להיבדל מעם ישראל, ואמר להם כי אין ישו רוצה בכליון היהודים, אלא חפץ שעל ידי קיומם ייזכר סבלו. את עונשם יקבלו רק בגיהנום בעולם הבא. על כן אם יכה יהודי נוצרי על לחי שמאל, יתן לו הנוצרי גם את לחי ימין.
  אחר כך, כדי שיוכל לקיים את המצוות בנחת, ציווה שמעון כיפא שיוקם לו מגדל גבוה, ושם ישב, התקיים על לחם ומים וחיבר פיוטים. כנראה שהכוונה גם לנשמת כל חי אשר היו שטענו שנכתב על ידי פטרוס‏[2].שמעון כיפא הוא פטרוס מהברית החדשה, שהופך בספר לגיבור חיובי מבחינת היהודים. כוון שפילטוס מצדו ראה בישו סיכון ליציבות השלטון ביהודה וכמורד פוטנציאלי, כפי שסובר החוקר ברנדון‏[10], ולפיכך הוציאו להורג. שו נקבר, כמקובל בקרב היהודים, מחוץ לחומות ירושלים לפני כניסת השבת. למרות הדעה המקובלת כי הרומאים הרגו את ישו, מצוין בתלמוד הבבלי במסכת סנהדרין (מג, ע"א) כי ישו הוצא להורג על ידי הסנהדרין בערב פסח "על שכישף והסית והדיח את ישראל". בקטע זה מסופר גם כי לישו היו חמישה תלמידים יש שטענו שלא סביר שישו נהרג בידי הסנהדרין לאור העובדה שבארץ שלט באותה תקופה השלטון הרומאי, וכפי שמוזכר בתלמוד עצמו, כבר לא הייתה בסמכותו להוציא להורג אנשים. אך סביר לפרש, שלפי דעת התלמוד הוא נשפט בידי הסנהדרין וגזר דינו בוצע בידי הרומאים. בתור מייצגה של הנצרות בעיני היהודים, זכה ישו לבוז רב בקרב הקהילות היהודיות. במהלך השנים הומצאו בקהילות אשכנז ראשי תיבות לשם ישו – "יימח שמו וזכרו", ולכן נכתב לעתים שמו 'יש"ו'. כן נפוצה הגרסה שהמשפט בתפילה עלינו לשבח "שהם משתחוים להבל וריק", רומז לישו, שכן "וריק" הוא בגימטריה "ישו".

  1. שטויות .. ספר תולדות ישו נכתב אחרי אלף שנה מצליבת ישו בפי רבנים קנאים

  1. כולה ציטוט סיפורי הזיות מהסיפורים שהמציאו כתבי הנוצרים שנים רבות אחרי מות אותו האיש, כשהם החליטו שדמותו תהיה להם לאלוה ולדת חדשה, איך אפשר להשתמש במקורות אלו לאמינות היסטורית, מגוחך ממש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות