הסודות של עיר דוד – בשיתוף עמותת 'אל עיר דוד'

סדרת הפודקאסט – הסודות של עיר דוד

כולכם, כפי הנראה, ביקרתם בכותל, אולי יותר מפעם אחת. אבל עיר דוד? היא בכלל מחוץ לחומות העיר העתיקה אז איך היא בדיוק קשורה? יש שם כל מיני אבנים ונקבת מים עתיקה, אבל היא מחוץ לחומות אז לא יכול להיות שזו באמת העיר של דוד המלך?  נכון?

 

בחלק הראשון תשמעו על המקורות ההיסטוריים, מעיין הגיחון, המבצר היבוסי והקפטן האנגלי צ'ארלס וורן שלגמרי במקרה מצא את ירושלים הקדומה.

קישור לדף והורדת הפרק הראשון https://historia.co.il/10105

בחלק השני תשמעו על עלייתו של דוד המלך למלוכה, כיבוש העיר ירושלים מידי היבוסים, האם באמת הייתה ממלכה בשם בית דוד, בת שבע ואוריה החיתי, משל כבשת הרש, עונשו של דוד, היהודי הראשון שחפר בעיר דוד  – ריימונד וייל, קברי המלכים, כתובת תאודוטוס, מרד הפלאחים ועוד.


קישור לדף והורדת הפרק השני https://historia.co.il/10142

בחלק השלישי תשמעו על מלחמות הירושה בין בניו של דוד, שלמה נמשח למלוכה בעיר דוד, הקמת בית המקדש הראשון, שלמה מתאהב בנשים נוכריות ומפר את בריתו עם אלוהים אך לא נענש. מדוע? וגם מונטגיו פארקר – 'אינדיאנה ג'ונס' האמיתי מגיע לעיר דוד.

קישור לדף והורדת הפרק השלישי https://historia.co.il/10378

בחלק הרביעי תשמעו על ממלכת אשור שצרה על ירושלים, התכוננות חזקיהו ואנשי העיר, נאומו הדרמטי של שר הצבא האשורי, על כתובת השילוח שנתגלתה לאחר 2700 שנים, על נקבת השילוח ולמה היא נחשבת פלא הנדסי?

קישור לדף והורדת הפרק הרביעי https://historia.co.il/10404

בחלק החמישי תשמעו על מלחמות היוונים בחשמונאים, שלטון החשמונאים, עלייתו של הורדוס ומלחמות יהודים ביהודים.
וגם על החפירות בעיר דוד וגילויה של דרך עולי הרגל והממצאים המפתיעים תחתיה.

קישור לדף והורדת הפרק החמישי https://historia.co.il/10512

בחלק השישי תשמעו על המרד ברומאים, חורבן בית המקדש השני, המטבע המיוחד שנמצא בחפירות, הביזנטים והמוסלמים הופכים את ירושלים לעיר קדושה לשלוש הדתות, החומות של סולימאן המפואר, החפירות בחניון גבעתי, הממצאים האחרונים מעיר דוד ומי היה נתנמלך.

קישור לדף והורדת הפרק השישי https://historia.co.il/10633

 

את הסדרה כתבו איתמר בן דוד, תומר שלוש ויובל מלחי שגם מקריין. דינה בר מנחם על עריכת לשון ותוכן. אסף רפפורט עיצב את הפס קול של הסדרה, המיקס והאפקטים. רעות וילף, דוברת עיר דוד, עזרה לנו מהרגע הראשון ובלעדיה הסדרה הזאת לא הייתה רואה אור. אנו מודים לה מקרב לב. הסדרה הוקלטה באולפני סופה סטודיו ותודה לאופיר גל. תודה גם לרב אבישי אלבוים מספריית הרמב"ם על ההערות החשובות.